Odložení Brexitu zdražilo emisní povolenky

Evropská unie chce mezi roky 2021 a 2027 utratit za takzvanou ochranu klimatu 250 miliard eur. Čtvrtinu svého rozpočtu. Foto: pixabay.com

Ceny emisních povolenek stouply minulý týden až na 26,89 eura (688 korun) za tunu, což byla nejvyšší hodnota od července 2008. Za růstem cen stojí očekávání, že odchod Británie z Evropské unie bude odložen, což bude znamenat, že země zůstane déle v evropském systému obchodování s emisemi ETS.

Podle obchodníků prodloužení termínu brexitu zabrání záplavě povolenek do systému z Británie, která je ve vypouštění skleníkových plynů v Evropě na druhém místě. To přilákalo k nákupům spekulanty. Jeden z obchodníků také upozornil, že k růstu cen povolenek přispívá i to, že se snížila cena uhlí ve srovnání s plynem, a výroba elektřiny spalováním uhlí se tak stala konkurenceschopnější.

Čtěte také:
ČEZ: Odchod Británie oslabí v EU země s jádrem
Hitachi zmrazila výstavbu jádra v Británii

Britské energetické a průmyslové firmy patří mezi největší kupce povolenek v rámci ETS, jehož cílem je snížit emise skleníkových plynů. Britská vláda uvedla, že když opustí EU bez dohody, okamžitě odstoupí od ETS a firmy budou podléhat domácí uhlíkové dani. To by mohlo vést k náhlému hromadnému prodeji povolenek. Pokud Británie uzavře dohodu o brexitu, zůstane v systému až do roku 2020 a po prvním čtvrtletí obnoví přidělování a aukci povolenek.

Na trhu roste také poptávka po povolenkách v souvislosti s předběžnou zprávou EU, která bude zveřejněná 2. května a která ukáže, kolik povolenek musí mít za loňský rok jednotlivá zařízení. Podle analytiků firmy Bernstein je v současnosti na evropském trhu nedostatek povolenek a ten se bude dále zvyšovat. To by mohlo zvýšit průměrnou cenu povolenek do roku 2020 na 65 eur za tunu z letošních 30 eur za tunu. Když firmy nemají dostatek povolenek, které by pokryly jejich emise, musí platit penále ve výši 107 eur za tunu nebo své emise snížit.

Evropský systém obchodování s emisemi EU ETS pokrývá asi 12 tisíc elektráren, továren a leteckých společností a reguluje přibližně 45 procent produkce skleníkových plynů v EU. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj