Odpor proti plynovodu Nord Stream 2 sílí

Podle šéfa americké diplomacie Rexe Tillersona plynovod podkopává bezpečnost a energetickou stabilitu Evropy. Foto: wikipedia.org United States Department of State

Spojené státy americké i Polsko jsou proti stavbě ruského plynovodu Nord Stream 2, protože podkopává bezpečnost a energetickou stabilitu Evropy. Prohlásil to šéf americké diplomacie Rex Tillerson ve Varšavě, kde se setkal s premiérem Mateuszem Morawieckým.

Polsko během toho setkání „vyložilo svou kritiku projektu Nord Strem 2, protože poslouží k vyvíjení geopolitického nátlaku v regionu“, uvedl podle televize TVN 24 Tillersonův protějšek Jacek Czaputowicz a dodal, že Varšava v tomto odmítavém postoji žádá amerického spojence o podporu.

Čtěte také:
Japonsko se vydává uhelnou cestou
Cloud Peak Energy dodá uhlí do Japonska

Druhá větev plynovodu Nord Stream má vést po dně Baltu z Ruska do Německa. Vyhýbá se Ukrajině i dalším státům, přes které se přepravuje ruský zemní plyn na západ kontinentu.

Polsko a USA jsou společně proti Nord Stream 2, který podkopává celkovou bezpečnost a energetickou stabilitu Evropy tím, že zajistí Rusku další nástroj, jak energetiku využít politicky,“ řekl novinářům Tillerson. Podle něj je Rusko s to válčit v Sýrii jen díky penězům, které vydělalo v Evropě prodejem svého plynu.

Připustil, že do Nord Stream 2 se zapojily některé evropské státy, čili ne všichni sdílejí výhrady proti tomuto projektu. „Náš odpor vyplývá ze společného strategického zájmu,“ poznamenal americký ministr a podpořil myšlenku diverzifikace dodávek energetických surovin, jakož i vzájemné propojení evropských plynovodů. Energetika podle Tillersona také skýtá příležitost upevnit vztahy mezi Polskem a USA.

Na financování projektu Nord Stream 2 ruského plynárenského koncernu Gazprom se podílí pět evropských firem – německé Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská Shell, rakouská OMV a francouzská Engie. Plynovodem dlouhým 1225 kilometrů má ročně proudit 55 miliard metrů krychlových plynu. Plynovod má být hotový do konce příštího roku.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj