Odpůrci uhlí rušili jednání švédských poslanců

Aktivisté nedávno násilně vnikli do jedné z německých elektráren a střetli se s policií. Foto: endegelände.org

Švédský parlament musel po hlasitých protestech odpůrců fosilních paliv dočasně přerušit debatu o prodeji východoněmeckých hnědouhelných dolů z rukou švédské firmy Vattenfall do rukou českého Energetického a průmyslového holdingu (EPH).

Aktivisté se včera shromáždili před budovou švédského parlamentu, aby dali najevo svou nespokojenost s prodejem dolů. Požadují zastavení těžby. „Nechte uhlí být,” skandovala hlasitě skupina protestujících také přímo během debaty zákonodárců. Jeden muž se dokonce pokusil polít politiky kečupem. Jednání kvůli tomu bylo na nějaký čas přerušeno. Po asi deseti minutách mohla diskuze pokračovat.

Čtěte také:
Aktivisté obsadili německý důl, který koupil EPH
Vedení EPH už jednalo s německým ministrem

Švédský ministr pro rozvoj podnikání a inovace Mikael Damberg se nechal slyšet, že vláda stále navržený obchod a přechod dolů do rukou EPH posuzuje. Akvizice totiž podléhá schválení ze strany švédské vlády a další obvyklé regulaci. Dokončení transakce se očekává ve třetím čtvrtletí letošního roku.

EPH v konsorciu s finanční skupinou PPF Investments získal v dubnu od Vattenfallu, který kontroluje švédská vláda, německé doly Jänschwalde, Welzow-Jih, Nochten a Reichwalde, elektrárny Jänschwalde, Schwarze Pumpe, Boxberg a jeden blok elektrárny Lippendorf.

Proti pokračování těžby v této oblasti nedávno protestovalo několik tisíc lidí, kteří blokovali dodávky uhlí do elektrárny Schwarze Pumpe. Část demonstrantů rovněž pronikla do hnědouhelného dolu Welzow-Jih, kde obsadili velkorypadlo.

Mohlo by vás zajímat:
Utáhnou Němci ještě víc ekologické šrouby?
Neprodávejte klima, požadovali aktivisté
Euracoal odmítá zběsilé snižování emisí