ODS: Lidovci si pletou jablka s hruškami

Ilustrační foto: Imagio.cz

Vláda počátkem března přerušila projednávání novely horního zákona. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tehdy uvedl, že to bylo na žádost lidovců. To potvrdil ministr zemědělství Marian Jurečka, který novinářům po jednání vlády 9. března řekl, že odklad skutečně iniciovala KDU-ČSL. „Myslíme si, že je tu prostor pro zvýšení poplatků na vyšší částku,“ vysvětlil ministr. Server iUHLI.cz v souvislosti s odložením novely požádal o reakci všechny parlamentní strany. Podle ODS je však argumentace lidovců irelevantní.

„Pan ministr Jurečka v lidoveckém prohlášení operuje příjmy těžařů, což je irelevantní, protože se příjmy nerovnají zisk, tudíž jeho prohlášení nelze ani komentovat,“ uvedla občanská demokratka Alexandra Udženija.

Podle ní je zároveň třeba pamatovat, že zvýšení poplatků se netýká jen uhlí. „Lidovci by si měli uvědomit, že se v České republice netěží jen uhlí, ale například stavební suroviny, a pak se ptáme, co by výrazné navýšení udělalo s cenami stavebního materiálu, nebo co by způsobilo výrazné navýšení těžby nerudných surovin, na kterých jsou postaveny tradiční české průmyslové obory, jako výroba porcelánu a keramiky, sklářský průmysl a podobně,“ dodala Udženija.

Otázkou, která podle ODS zůstává nezodpovězená, je to, jak bude naloženo s navíc získanými prostředky do státního rozpočtu. Novela mimo jiné mění rozložení toho, komu půjdou peníze vybrané od těžařů na poplatcích z povrchové těžby hnědého uhlí. Nyní jde 75 procent obcím a 25 procent státu, podle návrhu má jít obcím 33 procent a zbytek státnímu rozpočtu.

„Pokud navíc získané prostředky mají jít například na rekvalifikační a vzdělávací fond, nebo na geologický průzkum high-tech surovin, nebo na rekultivaci a revitalizaci území po těžbě, pak by bylo možné uvažovat o podpoře navýšení poplatků,“ míní Udženija. Pokud ale tyto finance mají spadnout do rozpočtu na běžné výdaje, pak je to podle ní zcela špatný krok.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) navrhoval loni v dubnu zvýšit poplatek z hnědého uhlí desetinásobně. Podle informací serveru iUHLI.cz plánuje ale MPO vládě předložit návrh se zhruba dvojnásobným navýšením. Nyní těžaři odvádějí 1,5 procenta z tržní ceny uhlí.