Odstavený velkostroj zase těží uhlí

Uhlí vytěžené velkostrojem K97 je určené pro teplárnu United Energy a pro vlastní potřebu Úpravny uhlí v Komořanech. Foto: Vršanská uhelná

Odstavený velkostroj KU300/K97 posílil těžbu ve Vršanské uhelné. Od nového roku těží uhlí v lokalitě Jan Šverma. Je jediným uhelným rýpadlem, které těží uhlí přímo do železničníchsouprav.

Abychom naplnili zvýšené požadavky na dodávky uhlí v letošním roce a zároveň odlehčili nakládací stanici Údolí, kde se nakládají a vypravují železniční soupravy s uhlím ve směru do Severní energetické, rozhodli jsme se rypadlo K97 opět zprovoznit,“ vysvětlil Vladimír Kohout, hlavní inženýr vedení provozů Vršanské uhelné.

Čtěte také:
Od nového roku vznikne Skupina Severní energetická
Zahraniční studenty uchvátilo Uhelné safari

Uhlí vytěžené velkostrojem K97 je určené jak pro teplárnu United Energy, tak i pro vlastní potřebu Úpravny uhlí v Komořanech. Velkostroj stál odstaven a oplocen od poloviny července loňského roku až do prvních letošních lednových dnů na montážním místě 6. skrývkového řezu v lokalitě Jan Šverma. Ve Vršanské uhelné bylo rypadlo naposledy využito ve spojení s kolejovou dopravou od dubna do července při těžbě skrývky na 0. řezu lokality Vršany a následně na lokalitě Jan Šverma začišťovalo na 6. skrývkovém řezu hlavu uhelné sloje.

Druhého ledna začal jeho 3 200 metrů dlouhý transport na 3. uhelný řez, kde se 6. ledna rypadlo již naplno zapojilo do provozu. „Využijeme ho tak dlouho, jak bude potřeba. V současné době pracuje v ranních dvanáctihodinových směnách,“ doplnil hlavní inženýr s tím, že rypadlo naloží v průměru čtyři železniční soupravy za směnu podle požadavků odbytu. Kdyby se potřeby zvýšily, je možné po doplnění osádky velkostroj provozovat nepřetržitě. V létě čeká velkostroj další zajímavá cesta, tentokrát kvůli plánované odstávce skrývkového technologického celku v srpnu a září. Aby byla zajištěna kontinuita těžby, přesune se z lokality Jan Šverma do lomu Vršany, kde bude těžit skrývku na pásové dopravníky technologického celku v prvním skrývkovém řezu. Po skončení odstávky se opět vrátí k těžbě uhlí zpětdo lokality Jan Šverma.

Mohlo by vás zajímat:
Na výsypce dnes přistávají letadla
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme