Offroadsafari ukáže krajinu kontrastů

Ilustrační foto: Martin Bareš

Na zážitkovou turistiku hornickou krajinou se zaměřuje projekt Offroadsafari.cz Martina Bareše. Nabízí expedice drsným krajem povrchových lomů, výsypek a fabrik. Návštěvníkům představí okouzlující Krušné hory protkané štolami, třetihorní sopky Českého středohoří, stratovulkán Doupovských hor a Mosteckou uhelnou pánev plnou obřích povrchových dolů a chemického průmyslu.

„Nikde nenajdete na malé ploše tolik zcela odlišných typů krajiny. Dělím se s hosty o ty nejhezčí a nejzajímavější výhledy. Nestranně a v kontrastech prezentuji syrovost i netušenou krásu turisticky neobjeveného severozápadu,“ říká Bareš. Dodává, že projekt nabízí nezávislý pohled na těžbu hnědého uhlí a rekultivace. Právě program „Uhelným Mosteckem“ patří mezi nejoblíbenější.

Témata okruhů jsou například hornictví, industriální krajina a rekultivace, opuštěná krajina, obnovená krajina, třetihorní vulkány – český granát – megalitické památky, výhledy, fotoworkshopy nebo zimní offroad ve sněhu.

„Krajinou vás provedu terénní dodávkou pro sedm osob a nebo terénním cabrioletem pro čtyři. Můžete ale přijet vlastním offroadem nebo SUV. Skupinám zajistím kolonu teréňáků. Na vlastní kůži si můžete zkusit řízení v terénu,“ dodává Bareš.

Lidé tak mohou například, rýžovat český granát, sbírat otisky prvohorní a třetihorní flóry nebo pozorovat sysli v přírodě, navštívit bunkry ze druhé světové války, ale také středověké štoly na těžbu stříbrných rud. K disposici je rovněž archiv historických map a fotografií. „Každá akce je jedinečná, připravená na míru podle počtu hostí, času, počasí a ročního období,“ říká Bareš.

Offroadsafari.cz funguje čtvrtým rokem. Uvítalo již téměř tisícovku návštěvníků z 11 zemí světa.

Vyhlídka na lom Vršany. Foto: Martin Bareš