Doba čtení:1 m, 26 s
Firma OKD letos ukončila těžbu v dolech ČSA a Darkov a od března těží pouze v Dole ČSM. Foto: wikipedia.org Petr Štefek

Společnost OKD vytěžila od počátku roku na Karvinsku už milion tun uhlí. Dobrým výsledkům v těžbě i na ražbách předcházelo hlavně pečlivé plánování, řekla dnes ČTK. Ze statistiky ministerstva průmyslu a obchodu vyplývá, že za celý loňský rok se produkce černého uhlí proti roku 2019 snížila o 37,6 procenta na 2,1 milionu tun.

Firma OKD letos ukončila těžbu v dolech ČSA a Darkov a od března těží pouze v Dole ČSM. „Z dosud vytěženého uhlí tvoří přibližně 77 procent kvalitní koksovatelné uhlí. Zbylou část pak uhlí energetické,“ uvedla mluvčí OKD Naďa Chattová. Za celý letošní rok by se v OKD mělo vytěžit zhruba 1,8 milionu tun uhlí a podíl koksovatelného uhlí by měl dosáhnout 79 procent.

Čtěte také:
Útlum těžby OKD vyjde na 9 miliard
Seismická aktivita v revíru OKD

Za leden a únor je třeba ocenit zaměstnance, kteří do poslední možné chvíle těžili uhlí na dolech ČSA a Darkov, také zaměstnanci darkovské úpravny jeli naplno až do doby předání dolů i úpravny státnímu podniku Diamo,“ uvedl ředitel provozu OKD David Hájek.

V OKD už se dělají přípravy pro rok 2022. „Již nyní razíme chodby, které budou sloužit pro dobývání uhlí v roce 2022, takový předstih prací je při hornické činnosti nutný. V roce 2022 pak bude ražeb postupně ubývat,“ uvedl Hájek.

Podnik těžbu postupně ukončuje, protože se nevyplácí. V Dole ČSM se má těžit minimálně do konce příštího roku. OKD má přibližně 2800 vlastních zaměstnanců a zhruba 800 dodavatelských pracovníků. Majitelem podniku je od roku 2018 prostřednictvím své společnosti Prisko stát.