Doba čtení:2 m, 46 s
Podle předsedkyně představenstva Vandy Staňkové je nyní po těžkých časech na trhu s uhlím patrné oživení. Foto: OKD

Těžební společnost OKD loni prohloubila ztrátu z předloňských 861 milionů na 2,437 miliardy korun. Objem výroby firmě meziročně klesl z 3,65 milionu na 2,37 milionu tun uhlí a tržby za prodej vlastních výrobků a služeb z 11,3 miliardy na 6,15 miliardy korun. Společnost to uvedla ve výroční zprávě.

Firma na loňský rok plánovala mírně vyšší těžbu než v roce 2019, koronavirová pandemie ale situaci radikálně změnila. Nyní je podle předsedkyně představenstva Vandy Staňkové na trhu s uhlím patrné oživení.

Staňková uvedla, že při přípravě podnikatelského plánu na rok 2020 firma kladla důraz na nutnost restrukturalizace a snížení nákladů. Vzhledem k tržním podmínkám nebylo možné čekat dosažení kladného hospodářského výsledku, cílem bylo dosáhnout takových výsledků, které umožní pokračovat v dalších letech v těžbě.

Čtěte také:
Útlum těžby OKD vyjde na 9 miliard
Seismická aktivita v revíru OKD

V roce 2020 jsme nestáli jen před úkolem udržet samotnou existenci OKD, ale i obhájit naše kroky, zachovat lidem alespoň dočasně práci, ale zároveň pro ně udělat všechno, aby se cítili v bezpečí oni i jejich rodiny. Zvládli jsme restrukturalizaci, znovu jsme dokázali vstát a realizovali jsme nesmírně náročný projekt převodu části závodu,“ uvedla ve výroční zprávě Staňková.

Připomněla, že firma musela celý rok čelit komplikacím souvisejícím s pandemií koronaviru, kvůli nimž musela v létě na několik týdnů zastavit provoz. „Nemocnost, karantény, dodavatelé důlně-stavebních prací z Polska či Slovenska v důsledku vládních omezení přeshraničního pohybu doma, to vše způsobilo obrovské ztráty ve výrobě, které již nebylo možné v průběhu roku dohnat,“ uvedla Staňková.

Do plánů těžby v loňském roce zasáhla pandemie. „Ztracená těžba představovala v roce 2020 zhruba třetinu plánovaného cíle, celkem bylo v OKD vytěženo 1,861 milionu tun,“ uvedla předsedkyně představenstva. Ceny uhlí na trhu zároveň klesaly. V roce 2019 podnik vytěžil 3,15 milionu tun uhlí.

Staňková uvedla, že z historického vývoje uhelného trhu lze odvodit, že po odeznění pandemie se dostaví oživení. Firma pak bude schopna dostát dlouhodobé strategii společensky zodpovědného ukončení těžby uhlí v kraji. „Nejhorší období jsme překonali a v současné době jsme svědky oživení na trhu s uhlím. Současně se zaměřujeme na splnění výrobních sílů pro další období. Náš výhled na další roky je postaven na schopnosti OKD těžit s maximálními úsporami, postupně a bezpečně ukončit dobývání a přitom mít pod kontrolou finanční náročnost provozu a zároveň uchovat sociální smír a zachovat se vůči našim zaměstnancům správně a poctivě,“ uvedla Staňková.

OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Těžbu postupně ukončuje, protože se nevyplácí. Letos firma ukončila těžbu v dolech ČSA a Darkov a uhlí těží už jen v Dole ČSM, kde se má těžit minimálně do konce příštího roku. Vlastníkem OKD je prostřednictvím společnosti Prisko stát.

Na konci roku 2020 měla společnost téměř 5400 vlastních zaměstnanců a v dolech na Karvinsku pracovalo ještě přes 1400 pracovníků dodavatelských firem. Nyní má OKD přibližně 2800 vlastních zaměstnanců a zhruba 800 dodavatelských pracovníků.

Od ledna převzal od OKD utlumované doly Paskov, Lazy a Frenštát státní podnik Diamo. Od března Diamo převzalo i doly ČSA a Darkov. Do Diama přešlo letos z OKD téměř 2500 zaměstnanců, z nich si podnik na útlumové či rekultivační práce nechal zhruba 700 lidí.