OKD nemůže v současné podobě přežít
Černouhelná společnost OKD nemůže při dnešních cenách uhlí v současné podobě přežít. Dotovat firmu, která je dlouhodobě hluboce ztrátová, nemá podle Svazu průmyslu ČR smysl.
Situaci by měla věcně posoudit expertní skupina a dát vládě varianty včetně jejich dopadů do veřejných rozpočtů. „Doporučuji vypracování technické a právní analýzy. Těžbu nemůžeme jen tak vypnout,“ upozornil viceprezident svazu Jan Rafaj. Analýzy by měly zjistit, jaká část OKD je zdravá a jaké šachty by mohly pokračovat při dnešních cenách uhlí v těžbě.
Těžbu nemůžeme jen tak vypnout
Stát by měl zároveň okamžitě zahájit přípravu plánu, jak pomoci propouštěným horníkům. Svaz vychází z toho, že nestačí pouze schválit předčasné důchody pro horníky.„Připravte dostatek pracovníků na úřadech práce,“ dodal prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák. Podle něj by stát měl usnadnit nalezení práce těm horníkům, kteří jsou stále práceschopní, a měl by do Moravskoslezského kraje přitáhnout další investory. Doporučuje rovněž vypracovat plán restrukturalizace Karvinska, které bude končící těžbou nejvíce strukturálně poškozené.
Čtěte také:
Soumrak Dolu Paskov se přiblížil
Pomůže horníkům z OKD pracovní skupina?
Na ministerstvu průmyslu a obchodu dnes zasedá skupina, která se zaměří na řešení problému OKD. Bude zkoumat možnost využít politiky zaměstnanosti nebo dotování dopravy při dojíždění do práce. Další možností je podle Mládka také další provozování části OKD. Ve Sněmovně je nyní také zákon o předčasném důchodu, což by pomohlo vyřešit zhruba dva tisíce pracovníků v roce 2016.
Předseda odborů Josef Středula minulý týden uvedl, že NWR požaduje přibližně čtyři miliardy korun za to, že bude pokračovat v těžební činnosti. Tento návrh, který již dříve označil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) za nehorázný, včera zamítla i tripartita. „Návrh nikdo nepodpořil, ani ze strany zaměstnavatelů, ani ze strany odborů,“ řekl Mládek. „Neexistuje cena, za kterou bychom byli ochotni to podpořit,“ uvedl včera po jednání tripartity i Středula.
V OKD a dodavatelských firmách podniku nyní pracuje víc než 13 tisíc lidí. Mateřská NWR se dlouhodobě potýká s klesající cenou uhlí. Podle analytiků firmě především chybí hotovost, což by nakonec mohlo vyústit až v úpadek firmy.
Mohlo by vás zajímat:
Bude Polsko šancí pro české horníky?
NWR snížila ztrátu na 438 milionů korun
Pokles cen uhlí může být pro NWR likvidační
Související články