Doba čtení:1 m, 42 s
OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku, uhlí těží už jen v Dole ČSM ve Stonavě, kde se má těžit minimálně do konce roku 2022. Foto: wikipedia.org Petr Štefek

Společnost OKD za první čtyři měsíce letošního roku vytěžila 945 000 tun černého uhlí, čímž svůj plán těžby překročila o 50 tisíc tun uhlí. V přípravách horníci vyrazili 4460 metrů chodeb, což je 146 metrů nad plán.

Po loňském kritickém roce, kdy jsme zažívali problémy spojené s koronavirovou epidemií a poklesem cen uhlí, si naprostá většina zaměstnanců uvědomuje, že každá chyba, nedůslednost nebo zanedbání povinností může být pro chod naší firmy fatální,“ uvedl ředitel provozu OKD David Hájek.

Čtěte také:
Co už nemá využití, prodává OKD nejen do šrotu
Seismická aktivita v revíru OKD

V dolech se letos nestaly mimořádné události ani provozní nehody. „Úrazy, kterým se při tak náročné práci zcela vyhnout nedá, nebyly závažné,“ dodal Hájek.

Předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková uvedla, že současný výhled podniku nepočítá s externím financováním ani jinými zásahy zvenčí. „Za skutečností, že překračujeme plán výroby, stojí jen usilovná práce všech našich pracovníků. Dosavadní vývoj tak potvrzuje správnost našeho rozhodnutí pokračovat ve výrobě tak, jak bylo rozhodnuto, byť pouze na lokalitě ČSM. V současnosti běží výroba OKD na 100 procent bez jakýchkoli omezení a daří se nám plnit to, co jsme si předsevzali,“ uvedla Staňková.

OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku, uhlí těží už jen v Dole ČSM ve Stonavě, kde se má těžit minimálně do konce roku 2022. Těžbu podnik postupně ukončuje, protože se nevyplácí. Firma má přibližně 2800 vlastních zaměstnanců a zhruba 800 dodavatelských pracovníků.

Společnost OKD v únoru ukončila těžbu uhlí v dolech Darkov a ČSA, které poté převzal státní podnik Diamo, jenž se stará o útlum dolů. Už od ledna Diamo od OKD převzalo utlumované doly Paskov, Lazy a Frenštát. Letos z OKD odešlo 2500 zaměstnanců, z nichž část zůstala pracovat v Diamu. Ještě loni pracovalo v OKD i se zaměstnanci dodavatelských firem okolo 7000 lidí.