OKD se v září zaměří na bezpečnost

Foto: Wikipedia Petr Štefek

Finanční prémie či rocková zábava pro nejbezpečněji pracující kolektivy a jednotlivce i jejich partnery. Takové jsou motivační odměny v mimořádné kampani BOZP vyhlášené společností OKD na září.

Přistoupili jsme k jejímu uskutečnění s ohledem na vývoj úrazovosti v letošním roce, kdy se v revíru od ledna do července stalo 173 evidovaných a 80 registrovaných pracovních úrazů. A to opět zejména při chůzi, manipulaci s břemeny a vlivem pádu horniny – což jsou nejčastější příčiny úrazů v OKD,“ vysvětlil pro Měsíčník Horník vedoucí odboru řízení bezpečnosti Pavel Zajíček. Kampaň se rozeběhne pod mottem: „Pracujme bezpečně, mysleme dopředu, buďme vždy O Krok Dále!“.

Čtěte také:
Vést OKD? Nabídka, jaké se těžko odolává
OKD má nového předsedu představenstva

Na důlních pracovištích na šachtách ČSA, Lazy, Darkov a ČSM se bude vyhodnocovat jejich celkový stav a přístup zaměstnanců k BOZP se zaměřením zejména na rizika újmy na zdraví při chůzi, manipulaci s břemeny i pádu horniny. „Komise určená závodním dolu a příslušným ředitelem je v průběhu září profárá nejméně jednou. Pak bude rozhodovat o přidělení Statutu bezpečného pracoviště. Na ten mohou zapomenout kolektivy a provozy, kde v devátém měsíci zaznamenají registrovaný pracovní úraz. Statut mohou ztratit i při opakovaném fárání komise, která nepotvrdí předchozí úroveň pracoviště,“ upřesnil Zajíček.

V úpravnách, servisních službách a na lokalitách Útlum–Jih jmenují komisi rovněž příslušní závodní nebo ředitelé. Ti stanoví i částku pro nejbezpečnější kolektiv. O cílových odměnách jak pro důlní, tak povrchové nakonec rozhodne vedení OKD. „Pro jednotlivce z OKD i HBZS máme připravenou rockovou párty, na kterou rozdáme 340 vstupenek pro dva, tedy pro 170 párů. Lístky obdrží kolektivy vyhodnocené na své lokalitě jako nejlepší, přičemž vliv bude mít samozřejmě získání Statutu bezpečného pracoviště, dále počet registrovaných i evidovaných pracovních úrazů od počátku roku či výsledky letošních kontrolních fárání,“ pokračoval vedoucí odboru řízení bezpečnosti.

Vstupenky na Rock párty pro vítězné party budou přidělovat vedoucí úseků a hlavní předáci. Jejich držitelé se setkají v pátek 1. listopadu v Dělnickém domě v Horní Suché, kde je pobaví Zdeněk Izer a zahraje jim Rock & Roll Band Marcela Woodmana.

Smyslem mimořádné bezpečnostní kampaně je motivovat nejlépe všechny zaměstnance a co nejvíce pracovišť. Ještě před začátkem září by měli začít provádět úklid v dole i na povrchu a ověřovat si své znalosti a povinnosti. Předáci a směnoví technici musí vyžadovat dodržování zásad BOZP i používání osobních ochranných pomůcek,“ upozornil Zajíček. Kontroly podle něj v příštím měsíci proběhnou všude – od lampovny až po poslední čerpačku na nejnižším patře – a neopomenou ani prověřovat časy sjezdů a výjezdů mužstva či dopravu vláčky. Proběhne více testů na drogy a alkohol, a to i na pracovištích. „V případě vzniku registrovaného úrazu vypadává ze soutěže jednotlivec i celý jeho kolektiv. Výjimkou je zranění po geomechanickém jevu. Naopak, jako registrovaný úraz za září se pro kampaň považuje i úraz, který se v devátém měsíci eviduje a je předpoklad jeho registrace v následujícím období,“ doplnil vedoucí odboru řízení bezpečnosti.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme