Doba čtení:2 m, 45 s
Ilustrační foto: OKD
Ilustrační foto: OKD

Z jednání ministrů s vedením a věřiteli OKD vyplynulo, že plán restrukturalizace černouhelné společnosti je především na vedení společnosti. Stát je ale v tomto procesu připraven pomoci, napsaly Finanční noviny.

Jasně jsme řekli věřitelům a akcionářům, že to oni musí podniknout kroky k restrukturalizaci a vylepšení hospodářských výsledků společnosti. Jsou tam věřitelé, a ti se nemůžou tvářit, že s tím nic neudělají, a my jako stát přijdeme a vše vyřešíme,“ uvedl po jednání ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Čtěte také:
Bakala: Žralok pravdy a lásky
Propuštěné horníky musí zvládnout pracák

Na základě vzájemné dohody vznikne pracovní skupina se zástupci státu i firmy, která bude o restrukturalizaci jednat. „Z každé strany půjde zhruba o sedm lidí,“ řekl ministr průmyslu a obchodu (MPO) Jan Mládek (ČSSD). Kdo bude členem skupiny za stát, by se mělo rozhodnout v příštím týdnu. Zároveň již od prosince funguje jiná pracovní skupina, která se problémy OKD zabývá. Tu tvoří zástupci MPO, ministerstva práce a odborů.
Zástupci vlády rovněž nabídli, že je stát prostřednictvím státního podniku Diamo ochoten koupit za jednu korunu důl Frenštát, ve kterém se nikdy uhlí netěžilo. Důl je udržován v provozu, je tam zaměstnáno 50 lidí, roční náklady na provoz činí 50 milionů korun. „Pro stát má smysl si to držet jako strategickou rezervu,“ vysvětlil Mládek.

Jde o to, aby každý krok, který se nyní udělá, nemohl být nikým zpochybňován.

Zástupci státu i odborů ocenili, že na dnešním jednání dostali jasnou odpověď, s kým mají o problémech firmy jednat. Má jít o manažery společnosti s tím, že ti budou ale mít všechny zásadní kroky odsouhlasené věřiteli. „Dosud to bylo tak, že nebylo ani jasné, kdo může jménem společnosti hovořit. Jde o to, aby každý krok, který se nyní udělá, nemohl být nikým zpochybňován,“ řekl šéf předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Vlastnická struktura mateřské společnosti NWR je totiž velmi nejasná. Představenstvo v dubnu loňského roku opustil Zdeněk Bakala, který však s největší pravděpodobností zůstává jedním ze spolumajitelů. Zástupci NWR, OKD i věřitelů odmítli při odchodu z jednání dnešní schůzku jakkoliv komentovat.

Společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v zemi. Její problémy začala vláda poprvé řešit v září 2013, kdy společnost oznámila, že se rozhodla zavřít Důl Paskov, což by znamenalo propuštění zhruba 2000 horníků. Výsledkem jednání byla dohoda z června 2014, podle níž těžba v dole měla pokračovat do konce roku 2017, a stát měl dát 600 milionů korun na sociální programy horníků.

Platnost dohody byla ale podmíněna tím, že podle mezinárodních srovnávacích standardů od 1. července 2014 do 31. prosince 2017 po tři po sobě následující čtvrtletí neklesne cena uhlí pod 110 USD za tunu. Právě to se letos stalo.

V OKD a dodavatelských firmách podniku nyní pracuje víc než 13 tisíc lidí. NWR, která se dlouhodobě potýká s klesající cenou uhlí, od ledna do září snížila ztrátu na zhruba 436 milionů korun z 3,45 miliardy korun ve stejném období loni. Ratingová agentura Standard & Poor’s ale kvůli klesajícím cenám uhlí a zhoršování likvidity v listopadu snížila rating firmy na CCC s negativním výhledem, že by těžební firma mohla do roka zbankrotovat. Podle analytiků firmě především chybí hotovost.

Mohlo by vás zajímat:
Mostecko bez uhlí aneb Apokalypsa 2030
O uhlí se často lže
OKD nemůže v současné podobě přežít