Doba čtení:2 m, 25 s
OKD má přibližně 2800 vlastních zaměstnanců a zhruba 800 dodavatelských pracovníků. Stát vlastní OKD prostřednictvím své společnosti Prisko. Foto: OKD

Těžební společnost OKD za první pololetí letošního roku vyprodukovala 1,477 milionu tun černého uhlí. Její provozní výnosy činily 3,9 miliardy, tržby 3,449 miliardy korun a provozní zisk EBITDA očištěný od mimořádných vlivů 610 milionů korun.

V loňském roce ovlivněném pandemií koronaviru OKD vytvořila ztrátu 2,437 miliardy, předloni činila ztráta 861 milionů korun. Objem výroby firmě v roce 2020 meziročně klesl z 3,65 milionu na 2,37 milionu tun uhlí.

Čtěte také:
Útlum těžby OKD vyjde na 9 miliard
Seismická aktivita v revíru OKD

Považuji za ohromný úspěch, jak jsme se vzpamatovali a jakým způsobem to zvládáme. Samozřejmě, že je to díky tomu, že opravdu velmi šetříme a snažíme se fungovat s co nejnižšími náklady. Když to porovnám s naším podnikatelským plánem, tak v podstatě veškeré nákladové položky podkračujeme a snažíme se šetřit a překračujeme položky, které jsou na straně výnosů,“ řekla předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková.

Očekává, že plán na letošní rok firma výrazně překročí. „Předpokládáme, že do konce roku 2021 budeme mít 2,428 milionu tun, z toho těžba z dolu bude 1,97 milionu tun. Oproti byznysplánu je to výrazně výš,“ řekla předsedkyně představenstva.

Uvedla, že očekává, že i ve střednědobém výhledu v roce 2022 bude mít podnik mnohem vyšší produkci i těžbu z dolu, než se původně počítalo. „Prognóza je někde na 1,8 milionu tun, z toho je těžba z dolu bezmála 1,5 milionu tun,“ řekla Staňková.

OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Těžbu postupně ukončuje, protože se nevyplácí. Letos firma ukončila těžbu v dolech ČSA a Darkov a uhlí těží už jen v Dole ČSM, kde se má těžit minimálně do konce příštího roku.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) řekl k chystanému ukončení těžby, že stát i firma sledují finanční výsledky i další možnosti těžby. „V každém případě v tuto chvíli je jisté, že to nebude dřív než na konci roku 2022. Společnost připravuje ještě analýzy toho, co by případně znamenalo, kdyby se v těžbě pokračovalo, jaké by byly investiční náklady a tak dále,“ řekl ministr. Zohlednit je podle něj potřeba i případné dopady na dodavatelsko-odběratelské vztahy.

Staňková řekla, že díky tomu, že OKD v roce 2018 převzal stát, se v podniku stále těží. Připomněla, že stát potom firmě pomohl ještě jednou finančně. Předsedkyně představenstva potvrdila, že firma zpracuje analýzu potenciálního prodloužení těžby.

Nepočítáme s žádným dalším externím financováním, s žádnými prostředky od státu. Naopak počítáme s tím, že těžba roku 2022 skončí tak, abychom mohli říct s klidným svědomím: Zvládli jsme vydělat tolik peněz a končíme s takovým výsledkem, kdy jsme nezůstali státu nic dlužní,“ řekla Staňková.

OKD má přibližně 2800 vlastních zaměstnanců a zhruba 800 dodavatelských pracovníků. Stát vlastní OKD prostřednictvím své společnosti Prisko.