Společnost Elektrárny Opatovice minulý rok skončila ve ztrátě 535 milionů korun. Rok předtím ztráta činila 432 milionů korun, v roce 2018 pak 291 milionů korun. Naposledy byla firma v zisku v roce 2014. Loňské tržby se zvýšily o 1,8 procenta na 2,969 miliardy korun, provozní hospodářský výsledek dosáhl minus 546 milionů korun.
Výsledek hospodaření je dán poklesem cen silové elektřiny, výrazným růstem ceny povolenek oxidu uhličitého a poklesem jejich přídělu zdarma, uvedla společnost ve výroční zprávě.
Čtěte také:
Kraj se odvolá proti výjimce pro Opatovice
Křetínského EPIF vydělal miliardy
Elektrárna vloni vyrobila 998 gigawatthodin (GWh) elektrické energie, což je o téměř šest procent více než rok předtím. Výroba tepla klesla meziročně o 2,5 procenta na 3204 terajoulů (TJ). „Roční dodávky elektřiny zaznamenaly oproti roku 2019 mírný nárůst, a to díky pozitivnímu vlivu prodejní ceny ke konci roku. V prodeji tepla došlo k poklesu o 2,5 procenta, kde jsou za výsledky z prodeje podepsány klimatické podmínky, ale i částečné dopady související s opatřeními vlády v boji proti šíření koronaviru,“ uvedl předseda představenstva David Onderek.
Společnost vynakládá značné sumy na úpravy a modernizaci. Vloni investiční výdaje do dlouhodobého majetku dosáhly 543 milionů korun, rok předtím 417 milionů korun. Elektrárna plánuje, že do roku 2030 přestane používat uhlí pro výrobu elektřiny a tepla a přejde zejména na zemní plyn.
Firma nedávno získala výjimku z emisních limitů pro rtuť a oxidy dusíku. Výjimka zatím není pravomocná, proti rozhodnutí krajského úřadu v Jihlavě se chce odvolat Královéhradecký kraj. Požaduje, aby elektrárna co nejdříve přešla z uhlí na zemní plyn, nebo plnila závěry o nejlepších dostupných technikách pro velké spalovací zdroje dříve než do šesti, respektive osmi let, jak stanovuje výjimka.
Elektrárna v Opatovicích nad Labem zajišťuje dodávky tepla do Hradce Králové, Pardubic, Chrudimi a do přilehlých obcí, celkem jde asi o 63.000 domácností a stovky nemocnic, škol a podniků. Vyrábí rovněž elektřinu. Patří do Energetického a průmyslového holdingu (EPH), který ovládá miliardář Daniel Křetínský. Průměrný přepočtený počet zaměstnanců se vloni snížil o pět na 367.