Doba čtení:1 m, 30 s
Elektrárny Opatovice teplem zásobují asi 63 000 domácností a také stovky podniků, škol nebo nemocnic. Foto: iUHLI

Opatovicím nad Labem asi přibudou do rozpočtu čtyři miliony korun ročně. Získat by je měly z daně z nemovitosti od tamní elektrárny na základě nového rozhodnutí Ústavního soudu. Obec by měla vybrat sedm milionů místo plánovaných tří.

Zákon říká, že obce mohou na celém svém území nebo v jeho části stanovit místní koeficient, kterým se zvyšuje daň z nemovitostí až na pětinásobek. Opatovice v minulosti zvedly daň z nemovitosti na maximum pro areál tamní elektrárny. Ministerstvo vnitra vyhlášky obcí zrušilo, protože není prý možné vyšší taxou zatížit jen konkrétní firmu či firmy. Podle Ústavního soudu to však možné je, napsala Mladá Fronta DNES.

Ministerstvo financí dalo od roku 2021 obcím volnou ruku k tomu, aby vyhláškami zvýšily koeficient pro výpočet daně z nemovitostí v konkrétní lokalitě. Řada obcí toho využila a zvýšila vyhláškou koeficient pro výpočet daně na maximum pro průmyslové areály či chatové oblasti.

Jak je to opravdu s produkcí oxidu uhličitého?

Ti, co měli platit vyšší daň, ale začali posílat stížnosti ministerstvu vnitra s argumentem, že jde o diskriminaci. Stejný krok udělala i opatovická elektrárna patřící do holdingu EPH Daniela Křetínského. Ministerstvo vnitra s výhradami souhlasilo, zákon podle něj myslí spíše na celou konkrétní čtvrť, osadu nebo místní část. Obcím doporučilo, aby sporné vyhlášky zrušily. Většina z nich uposlechla, Obce Řepov a Opatovice nad Labem ne a začaly vést s ministerstvem vnitra spor. Ústavní soud dal nyní argumentům samospráv za pravdu.

„Je to určitě pro obce dobrý nástroj ve chvíli, kdy přijde investor, vybuduje průmyslovou zónu, a nechce přispívat na infrastrukturu. My si to vezmeme z daní a budeme moci vylepšovat silnice,“ uvedl starosta Opatovic Pavel Kohout.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa