Opilci-rekordmani a zloději mědi

Častější kontroly na alkohol a omamné psychotropní látky v OKD zavedli kvůli zvýšené míře pozitivních testů. Foto: Wikipedia Petr Štefek

Jak funguje nový monitorovací dispečink i přísnější kontroly, popsal v rozhovoru pro Měsíčník Horník vedoucí Odboru ochrany a kontroly OKD Jan Jurásek.

Kde a jak funguje monitorovací středisko?

Nový dispečink bezpečnostních služeb funguje v budově Centrálního řídícího střediska na Darkově. Máme zde centralizován výstup ze všech bezpečnostních kamer v rámci společnosti OKD. Toto pracoviště se podařilo v průběhu letošního roku vybavit velkoplošnými monitory, které denně po celých čtyřiadvacet hodin sledují dva operátoři. Tím se v rámci nové koncepce bezpečnostních služeb při ostraze majetku OKD podařilo zajistit nepřetržitou kontrolu nad všemi lokalitami naší firmy. Operátoři mají k dispozici tři samostatné výjezdové skupiny, které mohou operativně zasahovat každá zvlášť, anebo v případě potřeby i všechny najednou.

Čtěte také:
OKD hledá zaměstnance i za hranicemi
Úpadek OKD začal prý již v roce 2006

A jak se projevila nová koncepce security?

Nová koncepce se pozitivně projevila například při zvýšeném výskytu krádeží na lokalitě Lazy. Po zjištění operátora kamerového systému, že se v našem objektu pohybují zloději, tam najednou zasahovaly dvě výjezdové skupiny ve spolupráci s hlídkou Policie ČR. Výsledkem bylo zadržení pachatelů.

Protiprávní jednání se dá vypátrat i zpětně?

Pokud není pachatel přistižen na místě, samozřejmě to neznamená, že se na něj nemůže přijít dodatečně. V případech dokonaných krádeží má OKD skutečně prostředky k tomu, aby byli zloději odhaleni. Vypátrání je také jasným signálem z firmy navenek, že si svůj majetek střeží i v nečinných lokalitách, které mohou na první dojem působit opuštěně.

Co se dá uvést ke kontrolám zaměstnanců?

Častější kontroly na alkohol a omamné psychotropní látky jsme v OKD zavedli zejména z důvodu, že se ve zvýšené míře začaly množit pozitivní testy. Týkalo se to především alkoholu. Zjištěné hodnoty bývaly navíc často výrazně nad jedno promile. To se už těžko dá hovořit o takzvané zbytkové hladině alkoholu v krvi. Proto jsme začali provádět kontroly nejen při vstupech do objektů OKD, ale i na samotných pracovištích – a to jak na začátku, tak při konci směn. Co se kontrol k zabránění odcizování majetku OKD týká, tak stále zjišťujeme, že si někteří zaměstnanci pletou společnost, jež jim dává práci a mzdu, se supermarketem, kde si mohou vzít, co chtějí a odnést si to domů.

Můžete uvést i konkrétní případy?

Ano, vždyť jen v průběhu října jsme zaznamenali tři pokusy o vynesení mědi! První se stal na ČSA, kde deset minut před osmou hodinou procházel recepcí zaměstnanec úseku hydrauliky s nepřiměřeně těžkou taškou. Specialista odboru ochrany a kontroly ho požádal, aby zavazadlo vyprázdnil a mezi jeho běžnými osobními věcmi objevil okolo deseti kilogramů oloupaných elektrických vodičů.

Zaměstnanec nejprve tvrdil, že je našel v dole, ale při dalším prověřování přiznal, že si měď připravil na směně ze staršího odpojeného elektrokabelu s úmyslem ji ráno po práci odnést domů. Další dva případy se odehrály na ČSM – Jihu necelých deset minut po sobě; výjezdová skupina zde zadržela spolupracovníky z dodavatelské firmy, kteří měli taktéž v záchranářských pytlích každý přibližně osm kilogramů drahých kovů. Oběma zkontrolovali i čistou a špinavou skříňku, sepsali s nimi protokol a pořídili fotodokumentaci. Na závěr chci zdůraznit, že všichni tři přistižení zloději už ve společnosti OKD nepracují.

Mohlo by vás zajímat:
Caterpillar vymýšlí bagry budoucnosti
Běloruský gigant BelAZ 75710
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje