Oprava středověkého dolu spolyká miliony

Středověké důlní dílo je součástí České muzea stříbra v Kutné Hoře. Foto: pixabay.com

Při únorovém kontrolním dnu v rámci výměny schodiště pro návštěvníky ve výstupní části středověkého důlního díla, které je součástí České muzea stříbra v Kutné Hoře, se zjistilo, že stav stropu je havarijní. Musí se proto opravit.

Na opravu stropu kývli v minulém týdnu středočeští radní. Nezbytná komplexní oprava, která zažehná riziko provalení či zřícení stropu z oceli a betonu v těsné blízkosti prohlídkové trasy, vyjde na 6,193 milionu korun. Podle slov radního pro oblast kultury Karla Horčičky je třeba řešit stav, který má patrně na svědomí dožití materiálu a pohyb nadloží spojený s poklesem, napsal Kutnohorský deník.

Čtěte také:
Z odpadu kávového průmyslu lze vyrobit elektřinu
Z měsíční krajiny do rozkvetlého parku

Již dříve došlo na provizorní zajištění stropu, aby důl mohl zůstat přístupný návštěvníkům a provoz byl bezpečný. Následoval detailní průzkum, z něhož vyplynuly návrhy trvalého zabezpečení šachtice. „Na základě zpracovaného odborného posudku byla stanovena opatření k opravě, včetně vyčíslení předpokládaných nákladů této stavby,“ konstatoval Horčička.

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) doplnila, že kutnohorská zkušenost se uplatní i v dalších krajských muzeích podobného zaměření; třeba v Příbrami či Vinařicích: chystají se preventivní prohlídky.

„Provedeme kontrolu a vyhodnocení podobných důlních staveb, abychom s náklady na jejich opravy mohli případně předem počítat – a nepřekvapilo nás to,“ poznamenala hejtmanka. „Jde o poměrně velké částky,“ konstatovala.

Mohlo by vás zajímat:
Na výsypce dnes přistávají letadla
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme