Ostravská lanovka bude místo uhlí vozit turisty

lanovka3_compressed

Dříve nad Ostravou jezdilo uhlí, v budoucnu možná turisté. Foto: lanove-drahy.cz

Ostravská radnice zvažuje obnovu lanové dráhy nad městem. Tentokrát by ale namísto průmyslových provozů propojila největší turistické atrakce. Vozíky s uhlím by proto nahradily moderní kabiny s turisty.

V plánech města je, že by lidé mohli cestovat například mezi zoologickou zahradou a Dolní oblastí Vítkovice. Lanovka by měla několik větví, jejichž hlavní přestupní stanicí by byla Černá louka. V minulosti už tudy vozíky nad hlavami Ostravanů jezdily, jenže tehdy v nich bylo uhlí. „Dnešní děcka už vůbec neví, že někdy tady taková lanovka byla,“ řekl českému rozhlasu 65letý pan Břetislav, který dodnes vzpomíná na to, jak s uhlím po původních lanovkách jezdil. „Bylo to pěkné, taková klukovská zábava. A doma pak facek až až,“ dodal. Dnešním dětem by ale prý takový zážitek přál. V zahraničí jsou podobné atrakce přitom běžné.

Čtěte také:
Vydejte se po stopách Permonů
Kolem rypadla vede Dračí stezka

V Ostravě jsou s přípravami teprve na začátku. Město chce mít nejprve zpracovanou takzvanou klíčovou studii, která ukáže, jestli je vůbec možné ostravskou zoologickou zahradu, Černou louku, Dolní oblast Vítkovice nebo Landek Park propojit. „Podstatné pro tento projekt budou nejen analýza, kterou už jsme zadali, ale také evropské peníze. A v případě potvrzení reálnosti projektu a zisku evropských peněz bychom se mohli městské lanovky v Ostravě dočkat velmi brzy,“ vyjádřila se mluvčí ostravské radnice Andrea Vojkovská. Projekt má ještě jednu výhodu. Turistická atrakce by rozšířila nabídku ekologické dopravy a mohla by pomoci odlehčit trvale přetížené parkoviště u tamní zoologické zahrady.

Mohlo by vás zajímat:
Uhlí místo turistů na Moldavské horské dráze
Uhlí vystřídala auta
Služební auto obra Koloděje