
Počasí vysílá politikům jasný signál. V Německu i Česku z fotovoltaiky nejde prakticky žádná elektřina. Z větru to není o moc lepší. Jako každou zimu. Dokud se nezmění počasí, nezvýší se výroba.
Pohled na německý portál agora-energiewende.de a jeho Agorameter (zde) ukazoval včera tristní obrázek (ne)výroby z obnovitelných zdrojů. Kdo se podíval na obdobné údaje na webu ČEPS (zde), tak v barevném grafu výroby OZE dokonce vůbec neviděl. Jejich dodávky byly tak malé, že je grafika nezachytila a patřičné údaje se objevily až ve výpisu zdrojů. Například ve 14:45 dodávaly vítr a fotovoltaika dohromady 15,7 megawattu (z fotovoltaiky 5,3 MW). Zatížení přitom bylo 11 153 megawattů.
Nicméně v Česku jsou zatím OZE marginálním dodavatelem, takže rozdíl mezi dodávkou a zatížením zatím není podstatný. Přesto je to však významný indikátor, neboť se uvádí, že Česko má z OZE asi 13 procent elektřiny. Včera ve 14:45 do však byla přibližně sedmina procenta. Pro představu: Kdyby v Česku včera ve 14:45 bylo k dispozici 100 gigawattů instalovaného výkonu fotovoltaiky (tedy přibližně výkon jako 50 jaderných elektráren Temelín), dokázala by pokrýt přes 2,3 procenta z celkového zatížení. Již z tohoto nepoměru je evidentní, jak nejistá je sázka na tyto zdroje. Ostatně spadají do kategorie intermitentních, tedy neřiditelných zdrojů.
Zdroj: web společnosti ČEPS
Ještě ilustrativněji o skutečných možnostech obnovitelných zdrojů a o jejich nespolehlivosti vypovídají údaje z německého Agorametru. Spolková republika má totiž v OZE již vyšší instalovaný výkon, než v konvenčních zdrojích. Jenže to ještě pořád ani zdaleka nestačí k pokrytí spotřeby země. Na rozdíl od Česka má přitom Německo pobřežní vody, ve kterých stojí větrné elektrárny, jež bilanci OZE vylepšují. Přesto byly včera ve 14 hodin jejich dodávky na úrovni devíti gigawattů. Jenže spotřeba byla téměř 76 gigawattů.
Zdroj: Agora-energiewende.de
I přesto, že k uvedeným veřejným datům má přístup i nastupující německá vláda, chce urychlit ukončení používání uhlí. To hnědé včera ve 14 hodin dodávalo 16,7 gigawattu, černé dalších 13,7 gigawattu. Na oxid uhličitý stejně emisní zemní plyn přispíval 16,7 GW a jádro, jež už v Německu „stříhá metr“ dodávalo 7,9 GW. Jak by na tom bylo včera Německo bez zdrojů produkující CO2 a jádra, je vidět na následujícím grafu. Fialová křivka ukazuje průběh spotřeby.
Zdroj: Agora-energiewende.de