Doba čtení:1 m, 23 s
Stejně jako Česko, platí i Slovensko na dotacích pro obnovitelné zdroje miliardy. Foto. pixabay.com

Slovensko chce rozložit stávající podporu výrobcům elektrické energie z obnovitelných zdrojů na delší období v zájmu snížení tlaku na zdražení elektřiny. Návrh novely příslušného zákona schválila vláda. Ušetřené peníze by se měly použít na pokrytí vzniklého dluhu v podpoře takzvané zelené elektřiny.

Stávající systém pobídek obnovitelných zdrojů z roku 2009 zaručil výkupní ceny na období 15 let. Nově by se slíbená podpora, kterou odběratelé platí v účtech za elektřinu, měla přerozdělovat až v období 20 let. Podle energetického regulačního úřadu ÚRSO by se tak ročně ušetřilo 60 až 70 milionů eur (1,56 až 1,82 miliardy Kč), které by se použily na pokrytí historického dluhu v systému. Ten se vyšplhal na zhruba 400 milionů eur (přes deset miliard Kč), z toho dvě pětiny vláda uhradila distributorům elektřiny loni ze státního rozpočtu.

Čtěte také:
Rakušan: Uhlí nejde jednoduše nahradit pomocí OZE
Matušovská: Od uhlí nesmíme utéct zbrkle

Ministerstvo hospodářství upozornilo, že bez rozložení podpory na delší časové období hrozí po poklesu spotřeby elektřiny v souvislosti s dopady covidu-19 riziko zvyšování tarifů, z nichž se vyplácí podpora výrobcům elektřiny z obnovitelných zdrojů. Změna se dotkne více než 440 obnovitelných zdrojů, zejména velkých slunečních elektráren.

Slovensko po více než sedmi letech plánuje povolit připojení nových zdrojů elektřiny do přenosové soustavy. Část nové kapacity bude vyhrazena pro fotovoltaické a větrné elektrárny. Podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů by měl na Slovensku do roku 2030 stoupnout na více než čtvrtinu z nynějších 22 procent. Největší podíl na produkci elektrické energie mají v zemi jaderné elektrárny.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa