Pačes by s prodejem Počerad počkal

Šéf dozorčí rady ČEZ Václav Pačes podle svých slov zatím nemá dostatek informací o prodeji elektrárny. Foto: wikipedia.org Michal Maňas

Předseda dozorčí rady energetické společnosti ČEZ Václav Pačes v současné době nesouhlasí s prodejem hnědouhelné elektrárny Počerady společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal finančníka Pavla Tykače.

Pačes zdůraznil, že jde o jeho osobní názor. Uvedl, že dozorčí rada ČEZ bude o prodeji jednat na své čtvrteční schůzi. Agentura Reuters minulý čtvrtek uvedla, že podle jejích zdrojů už plánovaný prodej podpořilo představenstvo ČEZ.

Čtěte také:
Prodej Počerad je oboustranně výhodný
Tykač nabízí za Počerady 10 miliard

Myslím si, že v tuto chvíli to není ještě natolik celé projednané a probádané – ty důsledky a tak dále, že by se to v tuto chvíli ještě prodávat nemělo,” řekl Pačes. Připustil, že po hlubší analýze a diskusi, která by se měla uskutečnit, může svůj názor změnit. Mluvčí ČEZ Roman Gazdík řekl, že společnost již poskytla dozorčí radě k nabídce Vršanské uhelné řadu podkladů. „Jsme samozřejmě připraveni poskytnout jakékoliv další podklady, které si dozorčí rada vyžádá,” dodal.

ČEZ se skupinou Czech Coal o prodeji elektrárny Počerady jedná od začátku letošního roku. Podle Hospodářských novin (HN) Tykačova firma za elektrárnu nabízí deset miliard korun.

V roce 2013 uzavřela Vršanská uhelná s ČEZ dlouhodobou smlouvu o dodávkách uhlí do elektrárny Počerady na 50 let. Opci na prodej elektrárny Czech Coalu mohl ČEZ na základě smlouvy využít už v roce 2015. Tehdy ji nevyužil a elektrárna zůstala jeho majetkem.

S tím, že by ČEZ prodal Počerady Vršanské uhelné, nesouhlasí některé známé osobnosti. Vládě nedávno zaslaly výzvu, aby se proti případnému prodeji postavila. Prodlužování doby spalování uhlí podle signatářů popírá Pařížskou klimatickou dohodu o ochraně klimatu. Možný prodej kritizují také ekologové. Vadí jim zejména fakt, že by Vršanská uhelná, potažmo Czech Coal, provozovala elektrárnu do budoucna déle než ČEZ. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš v únoru řekl, že ČEZ již není motivován dávat do údržby elektrárny peníze. Czech Coal naopak několikrát uvedl, že v případě koupě má zájem, aby elektrárna fungovala dlouhodobě, a plánuje investovat do její modernizace.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Vršanská uhelná zajišťuje těžbu hnědého uhlí v lokalitě se zásobami uhlí s nejdelší životností v Česku v rámci současných těžebních limitů. Dlouhodobou perspektivu firmy měla podle dřívějších vyjádření přinést právě dlouhodobá smlouva s ČEZ.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
Největší hydraulický bagr na světě
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech