Padesátník Daniel Beneše řídí ČEZ už od roku 2011

Daniel Beneš, rodák z Havířova (1970), je absolventem strojní fakulty Vysoké školy báňské – Technické university v Ostravě. Foto: ČEZ

Generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš patří k nejvýše postaveným tuzemským manažerům. Než před téměř devíti roky usedl do čela elektrárenského giganta, prošel praxí v několika energetických firmách. Absolvent strojní fakulty Vysoké školy báňské začal v ČEZ pracovat v roce 2004. Postupně si zde vyzkoušel několik funkcí, než po sedmi letech začal firmu řídit. Beneš, který byl oceněn titulem Manažer roku 2014, oslaví 19. března padesátiny.

Šéfem ČEZ, největší české energetické firmy s majoritním podílem státu, se Beneš stal v září 2011, když ve funkcích generálního ředitele a předsedy představenstva nahradil Martina Romana. S tím se shodou okolností seznámil už při studiu na gymnáziu. Předtím byl Beneš výkonným ředitelem ČEZ a místopředsedou představenstva a stál po Romanově boku při expanzi společnosti. V jejím čele byl v pozdějších letech opakovaně potvrzen.

Čtěte také:
Nová rakouská vláda zavaří české elektřině
Energetická soběstačnost je český trumf

V poslední době ČEZ zaměstnává například plánovaná stavba nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Beneš koncem ledna uvedl, že v březnu by měly být mezi státem a ČEZ podepsány dvě smlouvy. Jedna rámcová na výstavbu jaderné elektrárny a druhá prováděcí na první etapu projektu, která by podle dřívějších informací měla skončit závěrem výběrového řízení a uzemním rozhodnutím. Beneš potvrdil, že výběrové řízení na dodavatele stavby by mohlo být zahájeno už letos.

Valná hromada ČEZ loni v červnu rozhodla, že firma změní strategii svého směřování a soustředí se více na český trh. Beneš dříve uvedl, že firma kromě Bulharska počítá prodat i majetek v Rumunsku, Turecku a částečně i v Polsku. Z prodeje chce ČEZ získat desítky miliard korun, které pak použije na stavbu obnovitelných zdrojů a nových jaderných bloků, ale i na modernizaci distribuční sítě. Expanzi ČEZ do ciziny označil několikrát za nepovedenou premiér Andrej Babiš (ANO).

Beneš, rodák z Havířova (1970), je absolventem strojní fakulty Vysoké školy báňské – Technické university v Ostravě. Později získal titul MBA. Pracoval jako vedoucí odbytu společnosti Bohemiacoal (1993 až 1997), ředitel obchodníka s uhlím Hedviga Group (1997 až 2000) a ředitel závodu Tchas, obchodníka s palivy (2000 až 2004). Poté nastoupil do ČEZ a postupně zastával funkce ředitele úseku Nákup a ředitele Divize Správa. Od června 2007 byl výkonným ředitelem.

Loni v září se Beneš stal prvním viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR, už předtím působil čtyři roky v představenstvu. Ve svazu se věnuje se energetice a klimatickým změnám a vede i stejnojmenný expertní tým. Dále je členem vědecké rady Národohospodářské fakulty VŠE Praha nebo Nadace ČEZ. Beneš působí také v oborové organizaci zaměstnavatelů, a to v Českém svazu zaměstnavatelů v energetice.

Při prezidentské volbě v lednu 2018 Beneš podpořil Miloše Zemana při jeho znovuzvolení. K účasti generálního ředitele firmy v Zemanově volebním štábu ČEZ uvedl, že ji nelze považovat za politicky angažované jednání. „Tykám si s Milošem Zemanem od počátku 90. let. V té době on začínal a já jsem s ČEZ neměl zdaleka nic společného. Proto jsem ho přišel do štábu podpořit. Nic víc v tom není třeba hledat,“ řekl tehdy serveru iROZHLAS.cz Daniel Beneš.

Někdejší dlouholetý člen sociální demokracie (členství ovšem v souvislosti s působením v ČEZ před lety pozastavil) je ženatý a má dva syny.

Mohlo by vás zajímat:
Nové elektrické náklaďáky pro důl Conuma Coal
Autonomní náklaďák nemá ani kabinu
Služební auto obra Koloděje