Doba čtení:2 m, 16 s
Dostavba Dukovan bude nepochybně terčem kritiky našich jižních sousedů. Foto: ČEZ

Rakouský kancléř uzavřel koaliční smlouvu se Zelenými. Z jejich programu však mnoho nepřijal. Půjde rakouská vláda o to víc proti dostavbě Dukovan?

Že je Sebastian Kurz zdatným politikem, již stihl Rakušanům předvést několikrát. I proto vyhrál loňské volby. A zdá se, že praktickým politikem, nezatíženým ideologií zůstane i po uzavření koalice se Zelenými. Jenže v koalici je něco za něco.

Je tedy na místě se ptát, co Zeleným slíbil? Zdá se totiž, že se je kancléři Kurzovi podařilo docela zpacifikovat v jejich tradičních agendách (pěkná analýza zde). Pravda, vláda si do programu dala uhlíkovou neutralitu do roku 2040, tedy o 10 let dřív, než chce samotná Unie. Ale to je pořád za 20 let, takže to premiéra hned k ničemu nezavazuje a přeci jen mu to nechává nějaký prostor. Může třeba „harmonizovat“ postup země s ostatními členskými zeměmi. Ale hlavně je málo pravděpodobné, že by byl Kurz tak dlouho nepřetržitě v křesle kancléře. A Zelení také nemusejí být ve vládě, vždyť se do ní teď dostali poprvé. Takže slib uhlíkové neutrality za 20 let nemusel být něčím, co by kancléře příliš tížilo. A nic moc dalšího už slibovat nemusel.

Čtěte také:
Německo ukazuje zvrácenost „klimatické“ politiky
Klimatické šílenství emise nesníží

Pro koaličního partnera lidovců mohla být totiž nejdůležitější jiná věc. Ohlášený záměr dostavět Dukovany. Boj proti jaderným elektrárnám se totiž časem stal jedním z pilířů existence zelených stran, jakkoli jde z hlediska čistoty životního prostředí o velmi diskutabilní postoj. Takže možnost být ve vládě zrovna v době, kdy sousední Češi budou chtít rozeběhnout stavbu jádra, je pro ně příležitost, která se prostě neodmítá.

Sebastian Kurz zároveň ví, že jakmile Česko udělá první skutečný krok k výstavbě nového reaktoru, soustředí se veškerá pozornost jeho koaličního partnera na sever od rakouských hranic. Což je přesně to, co v případě Zelených potřebuje, aby mohl dělat normální politiku.

Ale možná jen byli rakouští Zelení zaslepení vidinou účasti na vládě a žádné další sliby nepotřebovali. Bohužel ani to pro Česko neznamená příslib klidu. Protože bránění ve stavbě jaderných elektráren všem sousedům má současná rakouská vláda prostě v programu. A na obstrukcích a klaccích házených pod české „jaderné“ nohy bude dobře ukazovat, jak naplňuje cíle, ke kterým se voličům zavázala. Bez ohledu na to, že Rakousko (nejen) českou elektřinu dlouhodobě dováží. A ani v budoucnu se bez značného importu neobejde.

Pozice rakouských Zelených bude o to silnější, že pravděpodobně získá mocného spojence v Německu, jež s jádrem končí v roce 2022. Takže se v každém případě „máme na co těšit.“

Mohlo by vás zajímat:
Nové elektrické náklaďáky pro důl Conuma Coal
Autonomní náklaďák nemá ani kabinu
Služební auto obra Koloděje