Pákistán postihl rozsáhlý blackout

Bez proudu se ocitla velká část země, v níž žije na 216 milionů obyvatel. Foto: wikipedia.org Drsaeed90

Pákistán o víkendu postihl rozsáhlý výpadek elektřiny, bez proudu se ocitla velká část země, v níž žije na 216 milionů obyvatel. Podle agentury Reuters vláda vyzvala obyvatele, aby zachovali klid. „Příčinou blackoutu napříč celou zemí byl náhlý pokles frekvence v přenosové energetické soustavě,“ oznámil na twitteru pákistánský ministr energetiky Umar Ajjúb Chán.

Uvedl také, že týmy expertů byly vyslány do velkých elektráren a pracují na odstranění problému. Ministr rovněž požádal obyvatele, aby zachovali klid.

Čtěte také:
Pákistánský uhelný boom je šancí pro ženy
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě

Na sociálních sítích se objevily spekulace o konspiraci proti vládě, jiní uživatelé twitteru obvinili sousední Indii z útoku. Někteří na sociálních sítích vyzvali obyvatele, aby „šli prostě dříve spát“.

Rozsáhlý výpadek elektrické energie zažil Pákistán například začátkem roku 2015, kdy se bez elektřiny ocitly čtyři pětiny země včetně velkých měst a metropole Islámábádu. Poruchu tehdy měli na svědomí neznámí ozbrojenci. O rok dříve se Pákistán ponořil do tmy poté, co porucha v elektrárně na jihozápadě země vyvolala přetížení dalších velkých elektráren, čímž vznikl dominový efekt a proud vypadl v celé zemi. Výpadek tehdy trval asi dvě hodiny.