Doba čtení:1 m, 12 s
Díky více než 135 letům inovací je společnost Westinghouse preferovaným partnerem pro pokročilé technologie pokrývající celý životní cyklus jaderné energie. Foto: ČEZ

Společnost Westinghouse Electric Company podepsala se společností ČEZ dohodu o dodávkách palivových souborů pro jadernou elektrárnu Temelín. Westinghouse bude dodávat palivové soubory od roku 2024 a plně tak nahradí současného dodavatele. Předpokládaná doba trvání dodávek je 15 let. Od dubna 2019 je v prvním temelínském bloku v provozu šest zkušebních palivových souborů společnosti Westinghouse.

Společnost bude dodávat modifikované Robust Westinghouse Fuel Assemblies (RWFA). Tato nová konstrukce palivových souborů je kompatibilní s palivy jiných výrobců pro bezproblémový přechod na nového dodavatele. Konstrukce RWFA využívá inovativní materiály, které zvyšují hospodárnost paliva a prokázaly vynikající výkon a spolehlivost v ukrajinských jaderných elektrárnách.

První temelínský blok pracuje po plánované odstávce na plný výkon

Vybrali jsme nejlepší nabídky s ohledem na bezpečnost dodávek i cenu. Naším cílem je minimalizovat rizika dodávek paliva z jakéhokoli důvodu,“ vysvětluje Bohdan Zronek, člen představenstva společnosti ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Vítáme rozhodnutí Skupiny ČEZ diverzifikovat dodávky jaderného paliva. Westinghouse je jedinou společností, kromě samotného výrobce zařízení, která má osvědčenou konstrukci paliva pro reaktory typu VVER. Těšíme se na spolupráci se společností ČEZ a na rozvíjení našeho partnerství, díky kterému bude naše společnost zajišťovat palivo pro Temelín a v blízké budoucnosti také do Dukovan,“ řekl Tarik Choho, prezident společnosti Westinghouse pro Evropu, Střední Východ a Afriku.