Palivový kombinát Ústí nově povede Walter Fiedler

Klíčovým úkolem Waltera Fiedlera bude realizace projektu soustavy jezer, která mají v budoucnu vzniknout na místě dnešních uhelných dolů. Foto: Tomáš Zahálka

Ředitelem státního podniku Palivový kombinát Ústí (PKÚ) se od 1. ledna stal Walter Fiedler. Ve funkci nahradil Petra Lence, který společnost řídil téměř 19 let a od začátku roku se stal generálním ředitelem těžebních společností skupiny Sev.en Energy.

Fiedlera do funkce jmenoval vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). PKÚ mimo jiné spravuje území zasažená těžbou a zajišťuje obnovu krajiny. Fiedler do PKÚ přichází ze společnosti Severočeské doly, kde pracoval jako revírník či vedoucí odboru strategických projektů. Naposledy byl členem představenstva a technickým ředitelem firmy.

Čtěte také:
Spor o pozemky okolo jezera Milada
Na rekultivačních jezerech může vyrůst elektrárna

V době, kdy řešíme útlum uhlí, je role PKÚ naprosto zásadní, v čele tak musí být odborník na slovo vzatý, který se nebojí velkých projektů, jako je třeba soustava jezer, která by v Ústeckém kraji mohla místo dolů a lomů vzniknout,“ uvedl Havlíček.

PKÚ by podle dřívějšího Havlíčkova vyjádření měl do poloviny letošního roku předložit studii proveditelnosti rekultivace lomů na Mostecku. Podkrušnohorská uhelná pánev by se mohla v budoucnu stát zásobárnou vody a zdrojem elektrické energie z vodních elektráren.

Fiedler vystudoval Vysokou školu báňskou – Technickou univerzitu Ostrava. Kromě Severočeských dolů působil ve společnostech SD – Komes, Skládky Tušimice nebo Prodeco.

Oblast zasažená těžbou uhlí v Ústeckém kraji zabírá zhruba 400 kilometrů čtverečních. Jsou tam doly zavřené, rekultivované i stále funkční. Na místě dolů už vznikla jezera Milada a Most.

Mohlo by vás zajímat:
Obnovitelné zdroje? Kam vítr, tam analýza
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů