Doba čtení:1 m, 42 s
Momentálně je plánováno nebo ve výstavbě po celém světě asi 500 gigawattů uhelné energetické kapacity. Více než 80 procent z toho je v Asii. Foto: wikipedia.org

Výstavba uhelných elektráren bude v Asii pokračovat navzdory klesající poptávce po elektřině a obavám o životní prostředí, protože politici upřednostňují podporu ekonomik poškozených pandemií coronavirus, tvrdí analytici.

Představitelé Evropské komise či Mezinárodního měnového fondu vyjádřili opakovaně přesvědčení, že se Asie připojí k celosvětovému trendu ukončení podpory uhelné energie. To se však neděje.

Čtěte také:
V Americe jde do vzduchu velké množství metanu
Američané hrozí sankcemi kvůli NordStream 2

Podle Global Energy Monitor, nevládní organizace podporující postupné vyřazování fosilních paliv, je plánováno nebo ve výstavbě po celém světě asi 500 gigawattů uhelné energetické kapacity. Investiční náklady činí 638 miliard dolarů. Více než 80 procent z toho je v Asii, uvedl server japantimes.co.jp.

Pandemie koronaviru bude navíc nejspíš znamenat pro využívání uhlí v Asii další stimul. Existují již náznaky, že nejen Čína, ale i Jižní Korea, Japonsko a další země, nasměrují fondy na oživení ekonomiky právě do uhelných projektů, dodavatelů zařízení a stavebních firem.

„Čína a další vlády mohou být v pokušení investovat do uhelné energie, aby pomohly jejich ekonomikám zotavit se po pandemii koronaviru. To by znamenalo zachování vysokého podílu uhelné energie, která by podkopala globální cíle v oblasti klimatu,” řekl vedoucí klimatického think tanku Carbon Tracker, Matt Gray.

Čína, která produkuje a spotřebovává asi polovinu světového uhlí, v posledních týdnech uvedla, že umožnila více provinciím začít stavět uhelné elektrárny počínaje rokem 2023. Rovněž urychlila výstavbu pěti elektráren a přislíbila miliardy do budování přeshraniční přenosové soustavy.

Současně se očekává, že Japonsko a Jižní Korea budou i nadále financovat uhelné elektrárny v rozvojových zemích, jako je Vietnam a Indonésie, aby podporovaly poškozená průmyslová odvětví.

„Uhlí je potenciálně méně ovlivněno než jiné zdroje energie v jihovýchodní Asii, protože hospodářská a sociální stabilita může mít v takovém časovém období prioritu,“ řekl Shirley Zhang, hlavní asijsko-pacifický analytik pro uhlí v poradenské firmě Wood Mackenzie.