Paradoxy Bakalova odchodu

Důl Darkov. Foto: OKD
Vyslovení jména podnikatele spojeného s těžbou černého uhlí, Zdeňka Bakaly, může asi lehce vyvolat emoce. Zvláště, je-li vyřčeno na Ostravsku, a zvláště nyní, čerstvě po ohlášení Bakalova definitivního odchodu z NWR, a tedy tím pádem i z OKD. Nejdéle na konci letošního března by neměl držet již ani jednu akcii NWR, když je samotné společnosti bezúplatně vrátí.
Takové rozuzlení Bakalova více než desetiletého vlastnického angažmá v NWR nemusí být až takovým překvapením, jak by se na první pohled zdálo. Naopak zapadá do řady krůčků, kterými ustupoval z pozice největšího vlastníka, když se společnosti přestalo dařit. Podařilo se mu nakonec vtáhnout do hry další investory a věřitele, se kterými se rozdělil o rostoucí ztráty firmy, aby jim je nakonec předal zcela. Bylo by zajímavé nahlédnout do původních plánů a očekávání zbylých vlastníků, nakolik je současná realita zaskočila, nebo nakolik s ní počítali.
Čtěte také:
Bakala utekl před zodpovědností
Novým vlastníkem NWR je Ad Hoc Group
Bakalův odchod je plný dalších paradoxů. Oficiální zdůvodnění „darování“ akcií a zjednodušení akcionářské struktury jako způsobu, kterým se má ulehčit jednání o dalším osudu NWR, respektive OKD (myšleno patrně i jednání s českým státem), lze považovat spíše jen za zástupné vysvětlení pro veřejnost. Hlavní devizou je ve skutečnosti asi uvolnění rukou, kterého se Zdeňku Bakalovi tímto krokem dostane. Co s aktivem, jehož přínos byl vyčerpán, které hned tak další zisky nenabídne a znamená jen komplikace. V takovém případě je výhodnější se ho zbavit a věnovat energii jiným investicím a projektům.
Vrácení akcií a předpokládané následné snížení celkového počtu akcií zhruba na polovinu by za standardních okolností bylo ostatními akcionáři vítáno s potleskem. Připadl by jim potom větší podíl na majetku a ziscích firmy. V tento okamžik to však znamená jen zdvojnásobení ztráty připadající na jednu akci.
V kontrastu s Bakalovým portrétem podnikatele, který svým dílem přispěl k neslavné současnosti společnosti NWR, může být zdánlivě absurdní spekulace, že pro další jednání o budoucnosti NWR a OKD by bylo bývalo lépe, kdyby v akcionářské struktuře zůstal. A to s velkým podílem. Mohlo by se totiž ukázat, že by bylo prospěšné, aby se případných jednání účastnil třeba i osobně, když se v průběhu času z vedení firmy vytratili domácí.
Buď jak buď, to může být Zdeňku Bakalovi již jedno.
Mohlo by vás zajímat:
Uhlobaron se topí v máku
Válka miliardářů pokračuje
Těžit se bude pořád, tvrdí fakulta
Související články