Pardubický kraj dá další miliony na kotle

O dotace bude moci požádat fyzická osoba vlastnící rodinný dům v Pardubickém kraji. Foto: wikipedia.org Vojtěch Dočkal

Pardubický kraj chce v září vypsat již čtvrtou výzvu k podávání žádostí o dotace na výměnu neekologických kotlů. Po třech předchozích kolech zbývá rozdělit asi 74 milionů korun.

Kompletní vyplacení žádostí z třetí výzvy předpokládáme do konce roku. Někteří příjemci dotací však v průběhu realizace požádali o změny, které vyžadují podepsání dodatků smluv,“ uvedla radní pro regionální rozvoj a evropské fondy Hana Štěpánová (STAN).

Čtěte také:
Kotlíkové dotace jsou správný krok
Chybně označené kotle zaplatí kraj ze svého

O dotace bude moci požádat fyzická osoba vlastnící rodinný dům v Pardubickém kraji. K jeho vytápění musí být využíván primárně kotel na pevná paliva s ručním přikládáním 1. nebo 2. emisní třídy či bez určení emisní třídy, nikoliv kamna, krb, plynový, elektrický nebo automatický kotel. Dotaci také nelze poskytnout na nový kotel v novostavbě, kde nejde o výměnu. Pro zájemce o příspěvek hejtmanství připravilo informační semináře na několika místech regionu.

Pro velký zájem žadatelů byl příjem žádostí ve třetí výzvě ukončen předčasně 6. listopadu namísto 15. prosince. Zájem byl velký i v předešlých dvou výzvách, kdy se peníze vyčerpaly v prvních dnech po začátku podávání žádostí.

V předchozí třetí výzvě mohli lidé získat 75 až 80 procent uznatelných nákladů, maximálně však 127 500 korun u tepelných čerpadel a kotlů na biomasu s automatickou dodávkou paliva. Nejvyšší dotaci mohli dostat obyvatelé České Třebové, Holic, Lanškrouna, Litomyšle, Moravské Třebové, Linhartic, Pardubic, Svitav, Jablonného nad Orlicí a dalších čtyř desítek obcí, kde je špatná emisní situace.

V prvních dvou výzvách bylo podáno 1979 žádostí, schváleno bylo 1726 z nich a bylo vyplaceno 187 milionů korun. V třetí výzvě kraj dostal 1029 žádostí, schválil jich 965 a žadatelům zatím poskytl téměř 30 milionů korun.

Mohlo by vás zajímat:
Japonci začali těžit na mořském dně
Ve Švýcarsku vyvíjejí elektrogiganta
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj