Pařížská dohoda ignoruje roli čistého uhlí

Pařížská klimatická dohoda ignoruje podporu technologií na zvýšení účinnoszti a snížení emisí při využívání uhlí. Ilustrační foto: Imagio.cz

Pařížská klimatická dohoda ignoruje podporu technologií na zvýšení účinnosti a snížení emisí při využívání uhlí. Ilustrační foto: Imagio.cz

Zásadní vadu má podle prezidenta americké Národní těžební asociace Hala Quinna mezinárodní dohoda z Klimatické konference v Paříži, která byla stvrzena slavnostním podpisem v New Yorku. Ignoruje totiž podporu technologií na zvyšování účinnosti a snižování emisí při využívání uhlí v globálním světě.

Plán pro řešení globálního oteplování má, kromě jeho pozastavení Nejvyšším soudem kvůli pochybnostem o jeho legálnosti, ještě jednu zásadní vadu. Ignoruje skutečnost, že cíle OSN na snížení teploty nebude dosaženo regulacemi, které pouze vytlačí americké uhlí z trhu. Tohoto cíle lze dosáhnout pouze tvrdou podporu testování a zavádění vysoce účinných a nízkoemisních technologií po celém světě,“ uvedl Quinn.

Čtěte také:
Blog: Barack Angele uhlí nezakáže
ČEZ významně sníží uhlíkovou stopu

Tím, že odmítla technologické řešení, se administrativa obrátila zády k nejzodpovědnější dráze pro řešení tohoto problému a stejně tak ke stovkám milionům chudých lidí světa, kteří nemají nebo ztratí přístup k cenově dostupné elektřině, ” dodal.

Mohlo by vás zajímat:
EU v Paříži prohrála, v praxi se nic nezmění
Zastaví summit oteplování nebo jen potopí těžaře?
EGAP kvůli klimatu přidusí uhlí