Paskov se nedožije ani šedesátky

Důl Paskov

V dole Paskov se začalo těžit v roce 1966. Foto: NWR

Podle rozhodnutí věřitelského výboru OKD by měl být důl Paskov uzavřen do 31. března 2017. Jedná se o poslední činný důl v ostravské části OKD.

Od 1. ledna 2015 nese někdejší Důl Paskov název Důlní závod 3. Produkuje kvalitní koksovatelné uhlí. V roce 2013 se zde vytěžilo 863 000 tun uhlí, o rok dříve 950 000 tun. V dole pracuje zhruba 2200 lidí, z čehož 1600 tvoří kmenoví zaměstnanci.

Čtěte také:
Paskov táhne ke dnu celé OKD
Palička:Vedení OKD žije na úkor horníků

Důl se nachází se asi 20 km jižně od Ostravy, je to poslední činný důl v ostravské části ostravsko-karvinského revíru. Důl Paskov tvoří lokality Staříč a Chlebovice.

Rozloha důlního pole je 40 kilometrů čtverečních, zásoby jsou odhadovány zhruba na milion tun uhlí. Úpravna má kapacitu 550 tun za hodinu. Největší absolutní hloubky dosahuje jáma v lokalitě Staříč – 1155 metrů.

Důlní závody Paskov a Staříč mají poměrně krátkou historii: výstavba objektů závodu Paskov začala roku 1960 a těžba v roce 1966, ve Staříči se začal důl budovat v roce 1962 a těžba začala v roce 1971.

Důl je finančně nerentabilní

Počátkem léta 2013 společnost NWR jako vlastník OKD oznámila, že uvažuje o prodeji dolu. Důl Paskov totiž svými vysokými náklady na těžbu negativně ovlivňuje hospodaření firmy. Pro důl se však nepodařilo najít kupce, a vlastník proto oznámil, že uvažuje o jeho uzavření. Situací se začala zabývat vláda.

Ministerstva průmyslu a obchodu a financí v dubnu 2014 oznámila, že se stát dohodl s NWR o pomoci na útlumu těžby v Dole Paskov. Těžba podle dohody měla pokračovat tři roky s tím, že vláda zaplatí 600 milionů korun na sociální programy horníků.

Koncem loňského roku NWR navrhla uzavření Dolu Paskov už na konci roku 2016. Jako druhou variantu NWR navrhla převod dolu na stát. Již v srpnu 2015 ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) informoval vládu, že jednání mezi ČR a OKD o poskytnutí státní pomoci na uzavření Dolu Paskov bude nutné obnovit. Jako důvod uvedl klesající cenu uhlí, na jejíž vývoj je dohoda vázána.

Letos v březnu výkonný ředitel OKD Antonín Klimša ve firemních novinách uvedl, že Paskov má být uzavřen na konci roku. Právní poradce zastupující OKD Petr Kuhn počátkem listopadu řekl, že další prodlužování těžby černého uhlí v Dole Paskov prohlubuje ekonomické potíže společnosti OKD, která je od května v úpadku (v srpnu věřitelé schválili reorganizaci firmy), a mohlo by v budoucnu vést k zastavení všech provozů. Na odstupné pro zaměstnance, kteří by při zavření dolu přišli o práci, firma nemá peníze. Kuhn uvedl, že uskutečnění sociálního programu s odstupným ve výši desetinásobku platu není reálné.

Věřitelský výbor OKD následně schválil návrh představenstva firmy, podle kterého OKD ukončí těžbu v Dole Paskov 31. března 2017. Co nejvíce zaměstnanců chce přesunout do karvinské části revíru.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech