Paskovská degazace pokračuje

Závod Útlum – Jih figuroval v organizační struktuře OKD do 31. března 2017 jako Důlní závod 3 a vznikl přejmenováním původního Závodu Důl Paskov k 1. lednu 2015. Foto: OKD

Závod Útlum-Jih patří k nejplynodajnějším šachtám revíru OKD. Metan, který vyprodukuje, dodává dále do distribuční sítě.

Od zahájení výstavby šachty v první polovině šedesátých let minulého století bylo až do útlumu těžby uhlí ve čtvrtém měsíci letošního roku ze staříčského důlního pole vytěženo celkem 1 557 058 303 kubíků metanu. A degazace zde ještě nekončí. „Degazace je na podniku provozována už od roku 1964, potřebu jejího zavedení si vyžádala bezpečnost při hloubení jam,“ uvedl pro Měsíčník Horník Kamil Šimeček, vedoucí důlní degazace Závodu Útlum-Jih (ZÚJ) s tím, že na plynodajnost nejbohatším obdobím byl rok 1976.

Čtěte také:
Tragické výbuchy metanu na Staříči
Barbora i kahan mají své majitele

Těžba metanu tehdy dosáhla 57 868 770 metrů krychlových. V důlním poli nynějšího ZÚJ je doposud stále provozováno pětatřicet kilometrů plynovodů. Potřebný podtlak k odsávání důlního plynu – 33 až 55 kPa – zajišťuje od dubna tohoto roku jen jedna degazační stanice v lokalitě Staříč. Používaná potrubí pro odvádění metanu jsou v průměru od 150 do 300 milimetrů. V jednom z posledních činných paskovských porubů 112 408, kde kopal kolektiv hlavního předáka Petra Zemana z úseku vedoucího Michala Hykla, bylo do posledního března – tedy do konce těžby – degazováno 2 785 141 m³ metanu.

Ačkoliv už zde nekopeme, stále z tohoto porubu odsáváme průměrně čtyři tisíce metrů krychlových metanu denně,“ upozornil Šimeček. V bloku 050 607 byla podle něj použita degazační metoda vrtání trojic takzvaných vstřícných vrtů o délkách 100 metrů. „Od loňského srpna se vrtaly i dlouhé vrty propažené v celé délce, což přispělo k vyšší účinnosti odplynění a tím pádem také bezpečnosti. Vlastní zaměstnanci a vrtaři z Green Gas DPB zde provedli více než čtyři a půl tisíce metrů degazačních vrtů,“ řekl Šimeček. Závodní Ivan Šimek připomíná, že ZÚJ funguje v režimu výklizu strojního vybavení a úsek důlní degazace provádí úpravy degazační sítě – zejména plynového potrubí – před uzavřením jednotlivých částí šachty. „Díky sehranému týmu na důlní degazaci je metan, který by jinak ohrožoval bezpečnost v dole, unikal do ovzduší a poškozoval atmosféru, degazován a slouží jako čistý zdroj energie pro ohřev teplé vody a v zimě pro vytápění budov. Využívali jsme ho i k ohřevu větrů do dolu,“ dodal Šimek.

Mohlo by vás zajímat:
Největší jezera v ČR vznikla díky těžbě uhlí
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu