Pastviny na výsypce lomu Vršany hlásí první tele

Stádo krav má na rekultivovaných plochách skvělé podmínky. Foto: Vršanská uhelná

Na pastvinách vnitřní výsypky lomu Vršany se narodilo letošní první telátko. Mladá jalovička zůstane ve stádu se svou mámou několik měsíců. Až povyroste, tak se i s dalšími mladými jalovicemi přesune na jinou pastvinu.

Postupně se během jarních měsíců začnou rodit telata i ostatním kravám ze čtyřicetihlavého stáda. V dubnu se ke stádu vrátí býk Bohouš, který vždy přes zimu odpočívá se svými syny v ohradě, vzdálený od svých krav, napsal Mostecký deník.

Čtěte také:
Rekultivaci pomůžou nová auta
Pozemky po těžbě uhlí využijí i Lesy ČR

„Ke stádu jsme pořídili nového mladého plemenného býčka, který se s jalovicemi bude pást. V příštím roce už budou rodit telata,“ uvedl ředitel společnosti Rekultivace patřící do skupiny Sev.en Energy Tomáš Šolar.

Od stáda krav se během několika měsíců oddělí i mladí, letos narození býčci. Ty nečeká pohodlný život a přesouvání z pastviny na pastvinu. Jen co povyrostou, tak půjdou na porážku.

Maso z býčků chovaných na rekultivacích totiž patří k těm nejlepším. Rekultivované plochy v okolí lomu ČSA mají z hlediska výskytu škodlivin parametry orné půdy v bio kvalitě. Nachází se v nich jen minimální množství nežádoucích stopových prvků, kterých je jinak půda ve městech plná. Býčci proto mají šanci spásat zeleň v nejvyšší kvalitě a také místní voda je bez zátěže.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu