Paukner s Otavou chtějí OKD. Nabízejí miliardy

Petr Paukner. Foto: Carbounion Bohemia

Miliardář Petr Paukner chce ovládnout nákup i prodej uhlí OKD. Foto: Carbounion Bohemia

Obchodníci s uhlím a miliardáři Petr Otava a Petr Paukner, majitelé společností Metalimex a Carbounion Bohemia, nabízejí krachující firmě OKD až dvě miliardy korun měsíčně na zajištění provozu. Žádají ale, aby mohli kontrolovat dodávky do OKD a prodej jeho uhlí.

Podle Pauknera nebude OKD stačit půjčka od státu ve výši 700 milionů korun. „Odhaduji, že celkově bude OKD potřebovat z externích zdrojů tak šest miliard korun, které bude muset zaplatit stát. Zatím to ale nikdo nechce říct nahlas. Čekám, že se podpora bude schvalovat po částech, postupně. Ale politici se o tom budou muset domluvit rychle, protože státní pomoc pro důlní společnosti se musí schvalovat v Bruselu, musí zapadat do evropského programu na útlum dolů. Ale ten je limitován rokem 2018. Pak tyto programy skončí, takže by schválení státních peněz do soukromé důlní firmy bylo zřejmě problém,“ uvedl Paukner pro deník MF Dnes.

Čtěte také:
Bartošek: Věřil jsem, že OKD útlum zvládne
Stát dosadí své lidi do vedení OKD

Podle miliardáře je iluzorní, že by vzrostly ceny uhlí natolik, aby OKD mohla začít opět vydělávat. „Výrazný růst cen uhlí je podle mne nereálný. A navíc, při snižování těžby bude muset OKD pořád platit energie a další fixní náklady, jenomže její příjem při klesající těžbě bude klesat. Takže celkové hospodaření se zlepšovat nebude. Bez peněz zvenčí se firma neobejde,“ řekl Paukner, který už jednal s insolvenčním správcem Lee Loudou o poskytnutí finančních prostředků na provoz firmy formou komoditního financování. Oficiální nabídku však zatím miliardáři nedodali.

Říkáme: svěřte nám nákupy pro OKD do určité hodnoty a celý prodej uhlí, o který se umíme postarat lépe než vedení OKD. A my jsme připraveni do OKD nalít dvě miliardy korun měsíčně. Je to náročná, ale hratelná varianta,“ uvedl Paukner, který si je jist, že dokáže s partnery nákup i prodej pro OKD zajistit lépe a efektivněji, než se to děje dnes. Zároveň přiznává, že by měli OKD doslova a do písmene v hrsti.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů

Důl v Genku se proměnil v kulturní centrum