Pauknerovi rostly tržby, ale klesl zisk

Podle loňského žebříčku časopisu Forbes je Petr Paukner 59. nejbohatším Čechem s majetkem v hodnotě čtyři miliardy korun. Foto: Carbounion Bohemia

Firma Carbounion Bohemia, která je mateřskou společností skupiny Carbounion obchodníka s uhlím a elektřinou Petra Pauknera, snížila loni čistý zisk o desetinu na 89,2 milionu korun. Tržby za prodej zboží, výrobků a služeb naopak vzrostly o 30,2 procenta na 5,56 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti, zveřejněné ve Sbírce listin.

Firma upozornila, že při hodnocení hospodářských výsledků vychází z výsledků celé skupiny, neboť činnost firmy Carbounion Bohemia a ostatních společností skupiny Caurbounion je úzce provázána. Uvedla, že také na její hospodaření v loňském roce měla vliv pandemie covidu-19. Skupina Carbounion, kterou Paukner založil v roce 1998, je obchodníkem s uhlím, elektřinou a plynem. Firma dále podniká také v oblasti elektromontážních prací v energetice a je významným přepravcem.

Čtěte také:
Miliardář varuje: pozor na ruský plyn
Odborníci: Uhelné zdroje je před vypnutím třeba nahradit

V oblasti velkoobchodu s energetickými produkty vedení společnosti nezaznamenalo významný pokles prodeje, neboť společnost měla uzavřené smlouvy na garantované odběry. V oblasti dodávek energií konečným odběratelům ale došlo v období uzávěry hospodářství v dubnu a květnu 2020 k podstatnému poklesu odběrů průmyslových odběratelů a v podnikatelské sféře. V důsledku toho došlo ke snížení plánované marže z dodávek konečným zákazníkům. V celkovém hospodářském výsledku společnosti se jednalo o snížení o několik procent,“ sdělila ve zprávě společnost.

Firma dále uvedla, že loni také pokračovala v rozvoji v dodávkách elektřiny a plynu koncovým odběratelům. Podle dat Operátora trhu s elektřinou (OTE) dodává Carbounion Bohemia elektřinu asi 5000 zákazníkům a plyn zhruba 2500 zákazníkům. Lídr alternativních dodavatelů energií, skupina Bohemia Energy, dodává v Česku energie zhruba milionu zákazníků.

Ve velkoobchodu s pevnými palivy plánuje Carbounion i nadále pokračovat v úspěšné a dlouhodobé spolupráci s českými hnědouhelnými producenty, a to zejména při vývozu českého hnědého energetického i tříděného uhlí do zahraničí. „Nicméně oblast dodávek uhlí je v dnešní době vlivem situace na trhu velmi složitá a těžce predikovatelná. Ve velkoobchodu s elektrickou energií by chtěla skupina udržet svoji pozici významného velkoobchodníka na tomto trhu i v roce 2021,“ dodala ve výroční zprávě firma.

Skupina Caurbounion se skládá z více než 25 společností soustředících se na energetiku. Vedle Carbounion Bohemia do ní patří například dodavatel Carbounion Komodity, obchodník s hnědouhelnými palivy Emeran 1860, společnost Humatex, přepravní firma Carbosped, elektromontážní společnost Union Grid nebo slovenská Carbounion Slovakia.

Paukner vlastní také fotbalový klub Dukla Praha, který hraje druhou nejvyšší tuzemskou soutěž. Podle loňského žebříčku časopisu Forbes je podnikatel 59. nejbohatším Čechem s majetkem v hodnotě čtyři miliardy korun.