Peníze z privatizace MUS zůstanou zablokované

V kauze privatizace MUS podle olomouckých vrchních státních zástupců vznikla škoda nejméně 3,2 miliardy korun. Foto: pixabay.com

Soudy neodblokovaly peníze zabavené při vyšetřování privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS). Neúspěšně o to požádala dědička po zemřelém miliardáři Luboši Měkotovi. Uvedl to server Hlídacípes.org.

Policie při vyšetřování případu přistoupila k zajištění nemovitostí i obstavení peněz na několika účtech, jelikož tyto prostředky považuje za výnos z trestné činnosti. Většina zabaveného majetku, přes půl miliardy korun, podle serveru bylo zabaveno Měkotovi, který v roce 2013 zemřel. O vrácení peněz požádala jeho sestra. Její stížnost zamítl pražský městský i vrchní soud.

Čtěte také:
Bývalí majitelé MUS nakupují byty
Vizitky obžalovaných v kauze MUS

V kauze privatizace MUS podle olomouckých vrchních státních zástupců vznikla škoda nejméně 3,2 miliardy korun. Bývalí manažeři Antonín Koláček, Marek Čmejla, Jiří Diviš, Oldřich Klimecký a Petr Kraus jsou obžalováni ze zneužití informace a postavení v obchodním styku a z podvodu, hrozí jim až deset let vězení. Předmětem jejich stíhání je vyvádění peněz ze společnosti prostřednictvím zahraničních společností, koupě akcií držených Fondem národního majetku za nápadně nevýhodnou cenu a při zatajení podstatných skutečností pro prodej akcií. Někdejší šéfové MUS od počátku trestní stíhání odmítají.

Bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora čelí v této kauze obžalobě z přijímání úplatku, za což mu hrozí až osm let vězení. Před soud je postaven v souvislosti s přípravou podkladů pro rozhodnutí vlády o prodeji akcií.

Soud ve švýcarské Bellinzoně manažery MUS na podzim roku 2013 nepravomocně potrestal za podvody a praní špinavých peněz tresty vězení od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Muži se proti verdiktu odvolali. Nemohou být současně souzeni v obou zemích ze stejných porušení zákona, a záležet tedy bude na tom, který ze soudů ve věci rozhodne rychleji.

V kauze MUS bylo v tuzemsku původně obviněno osm lidí. Před soudem jich stane šest. Zmíněný Měkota totiž zemřel a stíhání bývalého lobbisty a obchodníka se zbraněmi Pavla Musely obviněného z podplácení žalobce loni v květnu přerušil ze zdravotních důvodů.

Mohlo by vás zajímat:
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
V Kodani vzniká unikátní spalovna se sjezdovkou