Pětinu peněz na sanaci vyplatí Diamo na dávkách

Diamo_wikipedie_compressed

Diamo už dvě desetiletí zajišťuje výplaty náhrad za ztrátu na výdělku i náhrad škod přiznané zaměstnancům pro nemoc z povolání nebo pracovní úraz. Foto: wikipedia.org

Zhruba tři miliardy korun dává ročně stát na sanaci následků těžby uranu a uhlí, kterou zajišťuje Státní podnik Diamo Stráž pod Ralskem. Více než pětina těchto peněz je určena na výplatu sociálně zdravotních dávek nejen bývalým a současným pracovníkům Diama, ale také horníkům z ostatních podniků, které Diamo převzalo. Horníci OKD představují zhruba 80 procent objemu vyplacených dávek, řekl ředitel Diama Tomáš Rychtařík.

Hlavní náplní práce státního podniku Diamo je realizace útlumového programu uranového průmyslu a zahlazování následků průzkumu, těžby, úpravy a zpracování ložisek uranu, zahájeného v roce 1989. Působnost podniku se ale postupně rozšířila. V roce 1997 převzal podnik sanaci ekologické zátěže po rafinérské výrobě bývalého státního podniku OSTRAMO v Ostravě. Od roku 2001 zajišťuje i zahlazování následků po těžbě a zpracování rud po zaniklém státním podniku Rudné doly Příbram. A o rok později převzal také likvidaci a sanaci po těžbě černého uhlí v utlumené části ostravsko-karvinského revíru od OKD.

Čtěte také:
Všichni propuštění horníci příspěvek nedostanou
Obce přijdou kvůli problémům OKD o značné peníze

Diamo dnes ve čtyřech závodech ve Stráži pod Ralskem, Dolní Rožínce, Příbrami a Ostravě zaměstnává 2700 lidí. Sociální program spočívající ve správě a výplatě obligatorních sociálně zdravotních dávek je podle Rychtaříka nedílnou součástí zahlazování následků po těžebních a s nimi souvisejících činnostech. Dávky firma vyplácí nejen svým současným i bývalým zaměstnancům, ale i bývalým zaměstnancům Rudných domů Příbram a Jeseník, Jihomoravských lignitových dolů Hodonín. Převzalo i výplatu dávek pro horníky Dolů Odra a Barbora včetně Sociálního centra z OKD Ostrava.

Jen bývalým horníkům OKD vyplácí Diamo ročně téměř půl miliardy korun. V případě propouštění v těžební firmě OKD bude centrum vyplácet i nové příspěvky, které ve středu schválila vláda. Propouštění horníci by měli dostávat 8000 korun a ostatní pracovníci OKD 7000 korun měsíčně. Podporu k překlenutí dopadů útlumu těžby budou dostávat tři měsíce až pět let, podle odpracovaných let a věku. OKD je od pondělí v insolvenci. Firma s 9800 kmenovými zaměstnanci dluží věřitelům přes 17 miliard korun.

Na vyplácení dalších dávek je podle Rychtaříka Diamo připraveno. „Máme potřebné zkušenosti i zázemí. Sociální centrum, které vyplácí příspěvky horníkům, u nás funguje. Nebude tedy nutné vytvářet nové organizační struktury,“ řekl. Diamo už dvě desetiletí zajišťuje výplaty náhrad za ztrátu na výdělku i náhrad škod přiznané zaměstnancům pro nemoc z povolání nebo pracovní úraz. Vyplácí zvláštní příspěvky horníkům i náhrady za deputátní uhlí a dříví, odstupné, případně mzdové vyrovnání a věrnostní přídavek. „Objem vyplácených příspěvků každoročně klesá s tím, jak postupně zanikají nároky,“ dodal Rychtařík.

Mohlo by vás zajímat:
Po Rudém severu se dnes procházejí turisté
Kostel by stál uprostřed lomu
Místo uhlí vinohrady