Hnědouhelné elektrárny připravují žádosti o výjimky z přísnějších emisních limitů. Jejich udělování by rádi zakázali Piráti. Ministr životního prostředí Richard Brabec však tvrdí, že by to ale bylo v rozporu s evropskou legislativou. Navíc by to podle něj zasáhlo i teplárny.
Přísnější emisní limity začnou platit od roku 2021. Problém budou mít elektrárny a teplárny hlavně s hodnotami rtuti a oxidu dusíku. Jako první o výjimku požádala Elektrárna Chvaletice. „Při opravách elektrárny jsme aktuálně využili nejlepší dostupnou technologii, která je také schválena Evropskou unií. Přesto se může stát, že u dvou parametrů ojediněle překročíme sledované limity, a to je také důvod, proč žádáme o výjimku,“ uvedla pro Českou televizi mluvčí provozovatele elektrárny, kterou je společnost Seven Energy, Gabriela Sáričková Benešová.
Čtěte také:
Tuček: O výjimky budou žádat všechny elektrárny
Chvaletická elektrárna žádá o emisní výjimku
O výjimky však nejspíš bude žádat i největší provozovatel elektráren, firma ČEZ. Ta teď zkoumá, zda je vůbec v technických a ekonomických silách všem limitům vyhovět. „My jsme rozjeli poměrně rozsáhlý výzkumný program, zda vůbec v českých podmínkách lze všem těm limitům dostát, protože ty limity byly nastavený na americké uhlí a samozřejmě, že v Evropě je ta situace zcela jiná a každé to uhlí je specifické. Ty přísnější podmínky jdou často rychleji, než se i realizují ty opatření k těm předchozím. Samozřejmě jsou to investice v řádu miliard,“ řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Limity jsou teď nastavené podle zástupců elektráren a tepláren tak přísně, že každá nová investice v řádu miliard korun přinese jen nepatrné zlepšení. Ve sněmovně i přesto Piráti připravují návrh, který má udělování výjimek zakázat. „U nás jsou zastaralé uhelné elektrárny, které nemodernizují, nevyužívají nejnovějších technologií.Vláda opravdu v tomto není konstruktivní a nechrání vlastně základní práva obyvatel na čistý vzduch, stejně tak jako třeba kvalitní vodu,“ uvedla předsedkyně sněmovního výboru pro životní prostředí Dana Balcarová (Piráti).
Zákaz výjimek by ale byl podle ministerstva životního prostředí v rozporu s Evropskou unií. „Já věřím, že i Piráti ví, že ty případné výjimky z těch takzvaných BAT, neboli nejlepších dostupných technik, že vycházejí z evropské směrnice, tedy z evropské legislativy a že ta evropská legislativa docela jasně i stanovuje podmínky, za jakých ty případné výjimky mohou být stanoveny,“ vysvětlil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), který současně varuje i před tím, že by o výjimky mohly přijít také teplárny a ty jsou teď nenahraditelné. Loni investovaly do ekologizace provozu více než jednu miliardu. Od roku 2013 to bylo už 21 miliard.
„Těch zdrojů, které by mohly žádat o výjimky, je v České republice několik. V některých případech se třeba může jednat o teplárny, které opravdu by velmi těžko byly nahraditelné. V této chvíli, v budoucnu možná ano za 10, 15 let,“ doplnil ministr.
Piráti tak budou pro svůj návrh hledat podporu nejspíš velmi složitě. Nelíbí se totiž ani občanským demokratům. „Zákaz udělovat výjimky je špatný návrh. Ti aktivisté, kteří navrhují, tak si neuvědomují, že tím by mohli zatížit spotřebitele hlavně, ať už občany nebo i podnikatele vyššími cenami za teplo,“ řekl člen sněmovního výboru pro životní prostředí Jan Zahradník (ODS).
Mohlo by vás zajímat:
Sjednotí Rusko energetiku EU?
Z polského boje o uhlí může těžit Rusko
Lžíce bagru dle ruských tradic