Doba čtení:1 m, 37 s
Předsedkyně sněmovního výboru pro životní prostředí Dana Balcarová upozornila, že chybí řada důležitých analýz dopadů uhelného konce. Piráti však přesto tvrdí, že do roku 2025 by mohly být uzavřeny uhelné elektrárny produkující energii na vývoz, zbývající zařízení pak do roku 2030. Foto: Balcarová

Opoziční Piráti neprosadili sněmovní diskusi o doporučení Uhelné komise ukončit využívání uhlí v ČR pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2038. Předsedkyně sněmovního výboru pro životní prostředí Dana Balcarová navrhovala, aby dolní komora debatovala o doporučení komise v pátek. Sněmovna to ale v rámci změn programu schůze zamítla.

Piráti tvrdí, že do roku 2025 by mohly být uzavřeny uhelné elektrárny produkující energii na vývoz, zbývající zařízení pak do roku 2030. Komise podle Balcarové rozhodla bez dostatečných podkladů. „Chybí například velmi důležité analýzy dopadů na uhelné regiony, horníky, na ochranu klimatu, na veřejné zdraví, na veřejné rozpočty či teplárenství,“ uvedla.

Čtěte také:
Jan Horáček: Energiewende v ČR opravdu nechci
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

Komise pracovala se scénáři konce využívání uhlí v letech 2033, 2038 a 2043. Vicepremiér a jeden z předsedů komise Karel Havlíček (za ANO) řekl, že rok 2038 není jenom kompromisem v rámci všech skupin v Uhelné komisi, ale vychází z ekonomických i ekologických předpokladů budování nových zdrojů. Ve schváleném usnesení komise uvedla, že podmínkami útlumu jsou zejména včasná náhrada uhelných zdrojů jinými zdroji a zajištění energetické bezpečnosti ČR. Komise se zmínila také o dostavbě nových jaderných zdrojů podle stávajícího harmonogramu či úspěšné transformaci teplárenství.

Druhý z předsedů komise, ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), po jednání na začátku prosince uvedl, že podpořil konec využívání uhlí v Česku v roce 2033. Zmínil, že vzhledem k tomu, že zásadní proměna české energetiky nastane do roku 2030, by konec uhlí v dřívějším termínu byl možný. S usnesením komise nesouhlasili oba zástupci ekologů v orgánu – Jan Rovenský a Jiří Koželouh. Ekologické organizace následně oznámily, že oba komisi opustí.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa