Plyn zatím v Evropě uhlí nenahradí

iea_compressed

Mezinárodní energetická agentura žádný rozmach plynu v Evropě nepředpokládá.

Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) se při výrobě elektrické energie na území kontinentální Evropy v nejbližší době žádné rozsáhlé nahrazování uhlí zemním plynem konat nebude.

Poptávka po zemním plynu by v Evropě sice měla v následujících letech mírně růst, podle Petera Frasera, vedoucího divize IEA pro trh s plynem, ale současná situace na trhu nenasvědčuje tomu, že se by došlo k navýšení výroby elektrické energie z plynu jako na konci loňského roku, uvedl server oenergetice.cz.

Čtěte také:
Německá Energiewende je harakiri
Kdy nám zakážou žít?

Kromě nižší ceny by vyšší využití plynu mohla podpořit i vyšší cena emisních povolenek, která by však podle Frasera musela překročit hranici 20 EUR za tunu CO2, tedy vzrůst na zhruba čtyřnásobek současné hodnoty.

I kdyby cena plynu byla pod 10 EUR/MWh, maximum, které bychom mohli nahradit, je 8 miliard kubíků, což žádnou velkou změnu nepřinese,“ uvedl Andree Stracke, obchodní ředitel německé RWE Supply & Trading.

Nárůst cen uhlí a současný pokles ceny plynu umožnil nárůst výroby elektrické energie z plynu na konci loňského roku například v Německu či Nizozemsku. V případě Německa si plynové elektrárny v roce 2016 připsaly nejvyšší nárůst podílu na výrobě elektřiny ze všech zdrojů.

Mohlo by vás zajímat:
CAT a Trimble spojí síly
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech