Doba čtení:2 m, 4 s
Americká plynařská kampaň tvrdí, že plyn je cool. V Evropě se zase zastánci plynu snaží tvrdit, že jde o ekologičtější náhradu uhlí. Foto: cookingwithgas.org

„Vaření na plynu je cool,“ hlásá na svém Instagramu mladá americká kuchařka a influencerka Amber Kelleyová. Dělá to za peníze, které jí platí plynařská lobby ve snaze ovlivnit veřejné mínění ve prospěch plynu.

Kelleyová není sama. Podobných příspěvků chválících rychlost, efektivitu a přirozenost plynu v domácnosti v poslední době přibývá. Může za to lobby Americké plynárenské asociace (AGA), která hvězdám a populárním uživatelům sociálních sítí platí za propagaci plynu a jeho využití, napsal Denikreferendum.cz.

Čtěte také:
Babiš: Evropská unie nám peníze na plyn asi nedá
Schröder brání ruský plyn, na Navalného odmítl odpovědět

Plynová lobby za tuto kampaň cílenou na Tik Tok Facebook a Instagram utrácí stovky tisíc dolarů. Plynaři se totiž obávají, že administrativa nového amerického prezidenta Joe Bidena zavede opatření, která rozmach plynu zastaví.

Plyn je přitom na vzestupu i v Evropě. Mluví se o něm jako o ekologičtější náhradě uhlí. Realita je přitom odlišná. Ačkoli spalování plynu produkuje oproti uhlí jen zhruba polovinu emisí CO2, problém je v těžbě a přepravě plynu na velké vzdálenosti. Dochází totiž k únikům metanu, který oproti oxidu uhličitému klima zatěžuje mnohonásobně víc.

Studie ve vědeckém časopise AGU Advances upozornila, že stačí, když do atmosféry uniknou 3 % vytěženého zemního plynu, aby byly zcela vymazány úspory vypuštěných skleníkových plynů oproti spalování uhlí. Těžaři přitom míru úniků metanu do atmosféry publikují jen velmi neradi. Podle měření jde v případě amerických těžařů zhruba o 2,25%. Z Ruska, odkud pochází drtivá většina plynu spotřebovávaného nejen v České republice, ale v celé Evropské unii, věrohodné informace zcela chybějí.

Podivná klimatická nadace

Ruská plynová lobby přitom rozhodně nespí, právě naopak. Společnost Gazprom je v Evropě velmi aktivní, velké peníze dává třeba do sportu, kupříkladu je sponzorem fotbalové Ligy mistrů.

Podniká ale i velmi zvláštní kroky. Jedním z nich je projekt nové nadace nazvané Stiftung Klima- und Umweltschutz MV, tedy Nadace pro ochranu klimatu a životního prostředí MV. Tuto nadaci oficiálně vytvořila německá spolková země Meklenbursko-Přední Pomořansko. Nadace má oficiálně za cíl podporu energetické transformace, rozvoj akumulačních technologií či vzdělávání v oblasti ochrany klimatu. Ve skutečnosti je ale jediným cílem nadace „pomoci k dokončení plynovodu Nord Stream 2“. Není proto divu, že financování nadace je na bedrech společnosti Nord Stream 2 AG (dceřiná firma Gazpromu) do nadace vložila 20 milionů eur (520 milionů korun).

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa