Plynové tlaky v Česku

Plynovod Nord Stream 2 označil polský premiér Mateusz Morawiecki za novou hybridní zbraň Ruska. Foto: nord-stream2.com

Česká republika se nachází na energetické křižovatce. To s sebou nese velké lobbistické tlaky. Velmi živo začíná být kolem plynu.

Plánovaný plynovod Nord Stream 2, který spojí Rusko přímo s Německem po dně Baltského moře, může pomoci s naplněním české plynárenské sítě. Na podzimní plynárenské konferenci v Praze to řekl náměstek ministryně průmyslu pro suroviny a energetiku René Neděla. Stavbu plynovodu, který má být podle dřívějších informací hotový do konce příštího roku, ale dlouhodobě kritizují některé evropské státy a USA.

Čtěte také:
Polský prezident v Berlíně kritizoval Nord Stream 2
Bude Německo závislé na ruském plynu?

Podle kritiků projektu jde stavba proti zájmům Evropské unie, zvyšuje závislost na Rusku a nese s sebou riziko další destabilizace Ukrajiny. Například polský premiér Mateusz Morawiecki označil letos v květnu projekt za novou hybridní zbraň Ruska, která ohrožuje energetickou bezpečnost a solidaritu v Evropě. Projekt několikrát ostře kritizovalo také Slovensko. Bratislava se mimo jiné v roce 2015 přidala k dopisu několika zemí proti rozšíření plynovodu. Česko se k němu tehdy nepřipojilo.

Obhájci projektu mimo jiné argumentují tím, že kritizující země se pouze bojí, že přijdou o nemalé příjmy z tranzitních poplatků. Německá kancléřka Angela Merkelová v posledních měsících opakovaně zdůraznila, že není možné, aby Ukrajina kvůli plynovodu Nord Stream 2 zcela ztratila význam při transportu zemního plynu. Jak přesně to chce zabezpečit, ale neuvedla. Její vláda nový plynovod nadále považuje za rozumný projekt.

Z pohledu ministerstva je názor na Nord Stream 2 jednoznačný. Končí nebo budou končit dlouhodobé kontrakty a my jsme zodpovědní za to, aby plynárenská soustava byla využívána co nejefektivněji,“ uvedl Neděla. Nový plynovod může podle něj velmi pomoci pro zachování objemu plynu, který je přes Česko přepravován.

Plynový scénář není doporučován

Plynárenští lobbisté se logicky snaží, aby se zvýšil podíl plynu v českém energetickém mixu. Rozjeli dokonce i kampaň, ve které kritizují uhlí coby „špinavý“ zdroj. Případný vzestup plynu má však kromě zvýšení závislosti na Rusku i další ale.

Ředitel útvaru výstavby jaderných elektráren ČEZ Petr Závodský při debatě o budoucnosti Státní energetické koncepce upozornil, že u takzvaného plynového scénáře, který počítá s větším využitím plynových elektráren, se v doplňujícím analytickém materiálu ke koncepci píše, že vzhledem k neplnění žádného z kritérií trojice strategických cílů koncepce, mezi něž patří bezpečnost, udržitelnost a konkurenceschopnost, není tento scénář doporučován.

Přitom jeho naplnění není vůbec nereálné, prakticky k němu povede ve svých důsledcích nezahájení projektu výstavby nových jaderných zdrojů v následujících třech až pěti letech,“ stojí v dokumentu, který byl přijat před 3,5 lety.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj