Plzeňská teplárna zvažuje přechod na uhlí

plzenska-teplarna_foto-EP-Energy

Plzeňská teplárna není zdaleka jediná, která se investicí do spalování biomasy dostala do slepé uličky. Foto: EP Energy, a.s.

Bez dotací je kombinovaná výroba elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů nerentabilní. Městská teplárna v Plzni proto na příští rok plánuje buď výrazně zvýšit ceny pro koncové spotřebitele, nebo biomasu nahradit třikrát levnějším hnědým uhlím. V rozhovoru pro ČTK to uvedl Tomáš Drápela, předseda představenstva teplárny.

Podle Drápely je za situaci odpovědný Energetický regulační úřad (ERÚ), protože dosud nevydal příslušný cenový výměr. „Pokud paní (předsedkyně ERÚ) Alena Vitásková výměr nezmění, tak vyrobíme příští rok nula elektřiny z obnovitelných zdrojů. Museli bychom spálit výrazně více uhlí a velmi pravděpodobně také výrazně zdražit teplo,“ uvedl Drápela. S poukazem na zákaz změny pravidel během hry zároveň zopakoval svou hrozbu arbitráží.

Čtěte také:
Vitásková: stát dal 35 miliard pro OZE ilegálně
ERÚ nepočítá s podporou většiny obnovitelných zdrojů

ERÚ veškerou kritiku vytrvale odmítá. Vydání cenového výměru na dotace pro paliva bez ukončeného notifikačního řízení je podle jeho stanoviska ilegální. Úřad už řadu měsíců burcuje veřejnost, že notifikace nebudou dokončeny včas a vede v této oblasti urputný spor s ministerstvem průmyslu a obchodu, které je za ně odpovědné.

„Notifikace nemají Španělé, Italové, Poláci a normálně podporu vypisují tak, jako se tady vypisovala léta,“ kontroval Drápela. Podle ERÚ však nelze nezákonný postup ospravedlňovat porušováním pravidel u sousedů. Navíc jsou podle jeho výkladu za legální příjem dotací zodpovědní i sami příjemci podpory.

Plzeňská teplárna zprovoznila blok na biomasu v roce 2010. Ročně v něm spálí čtvrt milionu tun štěpku z mýtní těžby lesů, což ji řadí na první místo na západě Čech. Na dotacích za to inkasuje 350 milionů korun za rok, díky kterým není tato část její produkce v hluboké ztrátě. Celý výpadek biomasy by přitom vyplnilo sto tisíc tun podstatně výhřevnějšího sokolovského uhlí.

Notifikace dosud kromě kombinované výroby energie a tepla chybí u dotací pro obnovitelné zdroje energie zprovozněných do roku 2012 a pro výrobu tepla a druhotných zdrojů. To jen za letošní rok představuje 42 miliard korun.

Mohlo by vás zajímat:
Caterpillar vymýšlí bagry budoucnosti
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
V Kodani vzniká unikátní spalovna se sjezdovkou