Plzeňský kraj vyhlásí druhé kolo kotlíkových dotací

Plzen_katedrala_sv__Bartolomeje_Michal_Ritter_compressed

V Plzeňském kraji je asi 40 tisíc lokálních topenišť na tuhá paliva. Foto: wikipedia.org Michal Ritter

Plzeňský kraj v červenci vyhlásí druhé kolo podávání žádostí o dotace na pořízení ekologického vytápění. Pro žadatele bude k dispozici na výměnu kotlů na tuhá paliva v rodinných domech zhruba 73 milionů korun.

Původně se mělo druhé kolo vyhlašovat až na podzim, zájem lidí o dotace nakonec vedl vedení kraje k tomu, aby podávání dalších žádostí uspíšilo. Plzeňský kraj dostal na rozdělení mezi obyvatele 231 milionů korun, část dotací už lidé vyčerpali, řekl náměstek hejtmana Ivo Grüner (ČSSD).

Čtěte také:
Kotlíkgate aneb stát nám ještě zatopí…
Praha dala první miliony na výměnu kotlů

Lidé mohou žádat o dotaci na výměnu neekologických kotlů za tepelná čerpadla, kotle na tuhá paliva, plynové kondenzační kotle a na instalace solárně-termických soustav pro přitápění nebo přípravu teplé vody.

První výzvu hejtmanství vyhlásilo letos 20. ledna a ukončilo 30. března. Lidé podali 1531 žádostí o dotace za 162 milionů korun. Do druhého kola nakonec zbylo 73 milionů, protože někteří žadatelé z prvního kola odstoupili nebo k podané elektronické žádosti nedoplnili potřebné náležitosti. Do konce roku 2018 by mělo být v kraji vyměněno nejméně 1540 kotlů na pevná paliva.

V Plzeňském kraji je asi 40 tisíc lokálních topenišť na tuhá paliva, které by si lidé měli i kvůli nové legislativě vyměnit. Další dotace by měly přijít i v následujících letech, dodal Grüner.

Mohlo by vás zajímat:
Hornické muzeum v Krásně otevřelo brány
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
Opuštěné hornické město láká turisty