Doba čtení:1 m, 37 s
Majitelem elektrárny i sousedních pozemků je Sokolovská uhelná, která elektrárnu v roce 2016 koupila od ČEZ. Skládka pražců leží sice na pozemcích Sokolovské uhelné, ale je pronajata soukromé firmě Waste Solutions. Foto: ČEZ

Při hašení požáru skládky pražců poblíž hnědouhelné elektrárny Tisová na Sokolovsku se zranilo několik hasičů. Dnes nad ránem o tom informoval mluvčí hasičů v Karlovarském kraji Martin Kasal. V areálu bývalého dolu Silvestr – Přátelství poblíž elektrárny hoří od pátečního večera. Velitel zásahu vyhlásil zvláštní stupeň požárního poplachu. Na místě už jsou posily z Plzeňského a Ústeckého kraje.

Zásah u Tisové stále pokračuje. Žádali jsme velkoobjemové cisterny a speciální automobil s velkou zásobou pěnidla,“ uvedl. Vzhledem k množství hořícího materiálu lze podle Kasala předpokládat dlouhotrvající zásah. „Zvažuje se v sobotu dopoledne povolat letecké hašení,“ řekl.

Je Síkela nad věcí, nebo mimo realitu?

Hasiči už dříve vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu ze čtyř. Obyvatelům v okolí doporučují nevětrat. Požár a hustý kouř je viditelný z velké dálky. „Hasiči se primárně zaměřují na ochranu okolí a zabránění šíření požáru,“ uvedl Kasal.

Informováni jsou podle něj starostové okolních obcí. Na místě bylo v pátek před půlnocí je 16 jednotek hasičů s 29 kusy zásahové techniky a chemická laboratoř na měření zplodin ve vzduchu.

V energetice hrozí průšvih, bijí na poplach svazy

Zvláštní stupeň poplachu je vyhlašován, když událost ohrožuje velký počet lidí či velké území a je potřeba koordinovat složky hasičů z více krajů. Po vyhlášení tohoto stupně poplachu operační a informační středisko kraje povolává a nasazuje síly a prostředky z regionu, koordinuje pomoc se sousedními kraji a informuje generální ředitelství hasičů.

Majitelem elektrárny i sousedních pozemků je Sokolovská uhelná, která elektrárnu v roce 2016 koupila od ČEZ. Skládka pražců leží sice na pozemcích Sokolovské uhelné, ale je pronajata soukromé firmě Waste Solutions, řekla ČTK mluvčí Sokolovské uhelné Jana Pavlíková. Sokolovská uhelná ale poskytuje součinnost při likvidaci požáru.