Počerady už patří Sev.en Energy. Začne modernizace

Nový majitel elektrárny chystá investice v řádu jednotek miliard korun do snížení emisí a opatření na snížení prašnosti. Foto: ČEZ

Hnědouhelná elektrárna Počerady má nového majitele, skupinu Sev.enEnergy finančníka Pavla Tykače. Převod od polostátní společnosti ČEZ se uskutečnil během Silvestra. Sev.en se novým majitelem stal o tři roky dříve, než bylo původně plánováno. Původní dohodnutá cena dvě miliardy korun za převod v roce 2024 byla navýšena na 2,5 miliardy korun.

Společnosti loni v říjnu uvedly, že se na urychlení prodeje elektrárny dohodly s ohledem na nové emisní normy Evropské unie. ČEZ na konci roku 2019 nevyužil opci, aby majitelem elektrárny zůstal. Už tehdy nevylučoval to, že firmy povedou o převodu elektrárny další jednání.

Čtěte také:
Tykač: Konec uhlí ano, ale s rozumem
Metan uniká při těžbě plynu. Je až 87x horší, než CO2

Elektrárna Počerady leží mezi Louny a Mostem. Svým instalovaným výkonem pětkrát 200 MW patří k největším uhelným elektrárnám v zemi. Zástupci Sev.enEnergy loni v březnu oznámili, že společnost chce zmodernizovat hnědouhelnou elektrárnu Počerady tak, aby mohla být v provozu i po roce 2028, kdy by měly začít platit další, ještě více zpřísňující limity Evropské komise.

Modernizace začne bezprostředně po převzetí elektrárny. Aktuálně připravujeme potřebnou dokumentaci a probíhá také výběr dodavatelů pro jednotlivé části ekologizace. Cílem je opravit elektrárnu tak, aby do budoucna splnila přísnou evropskou legislativu,“ řekla mluvčí skupiny Sev.enEnergy Gabriela Sáričková Benešová. Investice v řádu jednotek miliard korun chce nový majitel směřovat hlavně do snížení emisí a opatření na snížení prašnosti.

Elektrárna bude po opravách podle mluvčí splňovat naprostou většinu požadavků nové směrnice platné od poloviny letošního roku. „Výjimkou jsou emise rtuti, u kterých by další nevelké snižování vyžadovalo neúměrně vysokou investici. Evropská směrnice však právě na takovou situaci pamatuje a umožňuje elektrárnám získat částečnou a časově omezenou výjimku,“ řekla mluvčí.