Podivné počty poslance miliardáře

Pavel Juříček byl považován za jednoho z kandidátů na ministra průmyslu a obchodu. Foto: youtube.com

Nový poslanec za ANO a člen Hospodářského výboru Pavel Juříček je s majetkem 5,9 miliardy korun jedním z nejbohatších Čechů. Přesto však soudu tvrdil, že jeho příjem dosahoval jen 16 tisíc hrubého měsíčně.

Když měl majitel prosperující firmy Brano koncem loňského roku zaplatit přes 17 milionů korun kvůli svému působení ve společnosti Mora-Top, musel nastoupit exekutor. Před soudem totiž Juříček tvrdil, že tolik peněz nemá − jeho jediný příjem je prý 192 tisíc korun ročně, uvedl server iHned.cz.

Čtěte také:
Superpočítač pojmenovali podle šachty
Důl OKD si „zahrál“ v korejském filmu

Soud mu ale neuvěřil. „Vzhledem k dlouhodobým hospodářským výsledkům skupiny Brano má soud za krajně nepravděpodobné, že by jeho průměrný hrubý měsíční příjem činil 16 000 korun. Tvrzení, že nedisponuje částkou odpovídající uloženému plnění, je účelové,” konstatoval loni v listopadu Nejvyšší soud, u něhož se Juříček snažil domoci odkladu placení.

Celá kauza vznikla kvůli společnosti Mora-Top, která vyrábí kotle. Juříček ovládl firmu v roce 2010, o tři roky později ale skončila v konkurzu. Juříček tvrdí, že jej o továrnu připravila insolvenční mafie. Insolvenční správce naopak tvrdí, že podíl na krachu má i Juříček, který se o ni nestaral s péčí řádného hospodáře. A na Juříčkovi i vysoudil náhradu škody. Neobvyklé je, že Juříček si provoz Mora-Top pronajal a pokračuje ve výrobě.

Do ANO vstoupil Pavel Juříček v září 2016 a hned se stal šéfem opavské organizace hnutí. Ve sněmovních volbách kandidoval na čtvrtém místě kandidátky v Moravskoslezském kraji. Mluvilo se o něm jako o jednom z kandidátů na post ministra průmyslu. Jeho hlavní firmou je Brano s dvěma tisíci zaměstnanci a obratem 4,2 miliardy korun.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech