Podivný obchod s teplem na Praze 4

Doba čtení:1 m, 35 s

Starostou Prahy 4 je Petr Štěpánek (Zelení). Foto: zeleni.cz

Pražská teplárenská, která patří do Křetínského skupiny EP Infrastructure, chce koupit městskou firmu 4-Energetická zajišťující teplo na Praze 4. Nabízená cena však budí podezření.

Zastupitelé Prahy 4 budou dnes na jednom z posledních jednání před podzimními volbami řešit, zda ji prodají za 23 milionů korun. Místostarosta Prahy 4 Lukáš Zicha (Starostové) uvedl, že tato cena je vyšší, než ji stanovil posudek, který si nechala radnice vypracovat, uvedl server seznamzpravy.cz.

Čtěte také:
Křetínský vstoupí do plzeňské teplárny v září
Aktivisté Křetínského v plzeňské teplárně nechtějí

Česká spořitelna, která vypracovala zmíněný posudek, akcie firmy ohodnotila na 18 – 22 milionů korun. Zastupitelé však mají k dispozici i dokument zpracovaný firmou NSG Morison znalecký ústav. Tito znalci mimo jiné ohodnotili majetek této městské firmy na 196 milionů. Zhruba 100 milionů z této částky jsou příjmy, které 4-Energetická očekává, že získá v dalším období. Technika a tepelné zdroje byla odhadnuta na 66 milionů. Dalších 15 milionů jsou pak pohledávky. Naopak podle znalců je potřeba do firmy ročně investovat zhruba 10 milionů.

Vedle Křetínského společnosti podala Praze 4 nabídku také firma Actherm Praha. Obálku, v níž byla uvedena částka, kterou je ochotná zaplatit, ale komise nakonec neotevřela. Praha 4 totiž nastavila kritéria soutěže tak, že je mohly splnit jen vybrané firmy, které vyrábějí nebo dodávají energii pro zařízení 4-Energetické. V dokumentech pro zastupitele vedení radnice tvrdí, že Actherm Praha tyto podmínky soutěže nesplnil.

Jednatel firmy Actherm Praha Milan Chmelař nechtěl říct, kolik Praze 4 v současné době nabídli. „Před dvěma roky jsme se první soutěže účastnili. Tehdy jsme nabídli částku 85,5 milionů korun,“ prohlásil Chmelař. Praha 4 ale v té době nakonec soutěž zrušila a vyhlásila ji znovu.

Mohlo by vás zajímat:
Léčivé koule už patří minulosti
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme