Podle analytiků ČEZ zvýšil tržby i zisk

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Foto: ČEZ

Energetická společnost ČEZ zvýšila ve třech čtvrtletích letošního roku meziročně čistý zisk i tržby. Shodla se na tom většina analytiků, které oslovila ČTK. V samotném třetím čtvrtletí však podle nich tržby klesly.

Loni od začátku ledna do konce září dosáhl ČEZ čistého zisku 14,7 miliardy korun a utržil 145,1 miliardy korun. Nyní čekají analytici za stejné období čistý zisk mezi 17,3 až 17,8 miliardami korun. Tržby by měly meziročně stoupnout o několik málo miliard, odhadují. Výsledky za devět měsíců i třetí čtvrtletí oznámí firma v úterý.

Čtěte také:
Ozonu nejvíc škodily Dukovany
S jádrem zřejmě nepohne ani nová vláda

K růstu celoroční ziskovosti přispěly mimo jiné mimořádné příjmy z prodejů akcií MOL a bytů v Praze-Písnici v prvním pololetí. Analytici míní, že ve třetím čtvrtletí však firmě meziročně klesly tržby, a podle některých z nich i čistý zisk. „Očekáváme, že výnosy za třetí čtvrtletí 2017 by měly dosáhnout 43,6 miliardy korun, tj. o 5,7 procenta meziročně méně. Meziroční pokles je z našeho pohledu dán nižší realizovanou cenou elektřiny,” uvedl analytik J&T Banky Bohumil Trampota.

Analytici budou sledovat, zda ČEZ při zveřejnění výsledků upraví své celoroční cíle. V srpnu firma navýšila celoroční cíl čistého zisku, očištěného o mimořádné vlivy, ze 17 na 19 miliard korun a provozního zisku EBITDA z 52 na 53 miliard korun.

Vidím určité riziko snížení výhledu. V původních plánech ČEZ totiž figurovala zhruba miliarda korun ze soudního sporu se Správou železniční dopravní cesty (SŽDC). Spor se však komplikuje a hrozí, že ČEZ letos výše zmíněnou jednu miliardu nezíská. Podle mého názoru tak nelze vyloučit korekci výhledu o tuto částku,” řekl ČTK analytik Fio banky Jan Raška. Ve sporu jde o elektřinu, kterou správa od ČEZ objednala, ale neodebrala.

Analytik Komerční banky Miroslav Frayer doplnil, že je otázkou, zda ČEZ do cílů už zakomponuje prodej černouhelné elektrárny v bulharské Varně, který by podle něj výpadek ze sporu s SŽDC kompenzoval. „Bude záležet na rychlosti rozhodnutí tamního regulátora. U stávajícího výhledu EBITDA ve výši 53 miliard korun změnu nepředpokládáme,” dodal.

ČEZ minulý týden oznámil, že prodá dočasně odstavenou elektrárnu ve Varně bulharské společnosti SIGDA OOD. Bulharsko nezískalo od Evropské unie povolení ani pro krátkodobý provoz elektrárny.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Sen každého kluka z pískoviště
V lomu našli pravěký strom starý 20 milionů let
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu