Podle Kateřiny Konečné byl nákup společnosti NET4GAS státem zločinem proti vlastním občanům. Foto: FB Kateřina Konečná[/caption]
Podle poslankyně Evropského parlamentu Kateřiny Konečné (KSČM) nepatří ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela do Evropské komise, kam byl nominován vládou, ale před soud. Důvodem je situace kolem společnosti NET4GAS.
„Takže nejdřív Fialova vláda vzala miliardy českým důchodcům, aby nákupem Net4Gas zasanovala ztráty Německé pojišťovací skupiny Allianz a kanadských důchodců skrze penzijní fond OMERS. Dnešní stav Net4Gas: tranzit nula, tržby nula, hloupí Češi cálujte! Výpadek příjmů chce podnik vynahradit vyššími platbami od těch, kteří mu zbyli jako jediní zákazníci – tedy od domácností a firem v Česku. Navíc zlevňování plynu v zimě tím přestává být reálné. Manko šlo řešit na úkor původních vlastníků a věřitelů NET4GAS. Ale to by nebyla naše vláda, aby původním vlastníkům nevyplatila skoro 8 mld. CZK. Tohle je zločin vlády vůči vlastní občanům a daňovým poplatníkům. Jozef Síkela nepatří na Komisi, ale před soud!“, napsala Konečná na síti X.
Síkela před časem prosadil nákup zadlužené společnosti NET4GAS státem. Kvůli této transakci čelil tvrdé kritice. Akvizice byla označována za pro stát nevýhodnou.
Síkela pod palbou. Státní plynovody nemají zákazníky
Síkela prý způsobil škodu 20 miliard
„Tím, že ČEPS převezme 100% ve firmě NET4GAS a bude tak tento dluh konsolidovat, byla zmařena možnost odpisu 17 miliard dluhu a současně došlo ke zbytečnému výdaji kupní ceny, která včetně převzetí závazku vrátit do firmy zálohu na dividendu činí 6-9 miliard korun. Proti tržní transakci tak stát vydá navíc přibližně 23-27 miliard korun (kupní cena plus faktické zmaření odpisu dluhu). To je přibližně hodnota, o kterou stát přeplatil nabídku EPH,“ popsal Daniel Častvaj, mluvčí Daniela Křetínského, který měl o firmu rovněž zájem.
Podle něj je objektivní pravdou, že se „ministr Síkela zasadil o zrealizování zásadně nevýhodné transakce, která ve svém důsledku způsobí českým občanům a podnikům škodu přes 20 miliard korun“, napsal server irozhlas.cz.
Situace se však ještě více zkomplikovala tím, že zcela opadl zájem o tranzit plynu přes Česko, což donedávna bývala služba s miliardovými výnosy. Na začátku prázdnin proběhla pravidelná aukce, do které se měli hlásit zájemci o přepravu plynu přes české území v letech 2025 a 2026. Z webu správce sítě, firmy NET4GAS, lze ale nyní vyčíst, že se nepřihlásil vůbec nikdo, napsal server Seznam Zprávy.
Síkela hájí ztrátu NET4GAS. Prý je očekávaná
Výpadek chce podnik vynahradit vyššími platbami od těch, kteří mu zbyli jako jediní zákazníci – tedy od domácností a firem v Česku. K tomuto přehození došlo částečně už letos a NET4GAS usiluje o další posun tímto směrem příští rok. Rozhodnutí má v rukou Energetický regulační úřad (ERÚ), po loňském zestátnění NET4GAS se ale z vykrytí jeho manka stává složitější politická hra.
Je Síkela ve střetu zájmů?
Důsledkem bude zdražení plynu. Síkela je navíc obviňován ze střetu zájmů. „Samozřejmě se zdraží plyn. Údržba 4000 km plynovodů Net4Gas a další technologie stojí velké peníze, ačkoli se tímto systémem bude přepravovat minimum plynu. Stejně tak je třeba platit úroky dluhů, které za Net4Gas zůstaly z obligací a bankovních úvěrů za 33 miliard, které si pan Síkela nákupem Net4Gas rovněž ‚koupil‘. A protože v tomto bankovním obchodu hrála klíčovou roli Česká spořitelna ze skupiny rakouské Erste, která dříve bankéře Síkelu zaměstnávala, ocitl se český ministr v obřím konfliktu zájmů. To by se mělo vyšetřit,“ upozornil na serveru Parlamentní listy mluvčí spolku Realistická energetika a ekologie Milan Smutný.